راهنمای وضعیت کالا پس از درج

پس از اینکه کالای جدیدی را درج کردیم و یا با استفاده از گزینه «شما هم بفروشید»، کالای موجود در دیجی‌کالا را به لیست کالاهای خود انتقال دادیم، کارشناسان دیجی‌کالا آن را بررسی می‌کنند. برای اینکه وضعیت کالا را پس از درج مشاهده کنیم، چه مسیری را طی کنیم؟

ابتدا از منوی «کالا»، گزینه «مدیریت کالا و افزودن تنوع» را انتخاب کنید، سپس با استفاده از فیلتر «وضعیت تایید کالا»، شرایط مختلفی  که یک کالا پس از درج دارد را ببینید.

در ادامه تعریف وضعیت‌های مختلف تایید کالا با یکدیگر مرور می‌کنیم.

پیش‌نویس:

زمانی که کالایی در حالت  «پیش‌نویس» است فقط شما آن را می‌بینید و کارشناسان دیجی‌کالا نمی‌توانند آن را بررسی کنند، برای بررسی کارشناسان باید گزینه «انتشار» را انتخاب کنید.

در انتظار تایید:

کارشناسان دیجی‌کالا قبل از نمایش کالا در وب‌سایت، کالای شما را از نظر استانداردهای محتوا و تصویر بررسی می‌کنند. در این وضعیت کالا «در انتظار تایید» است و طی یک روز کاری  بررسی می‌شود. پنج‌شنبه، جمعه و ایام تعطیل روز کاری محسوب نمی‌شوند.

بررسی مجدد:

در صورتی که کارشناسان دیجی‌کالا در  فرآیند بررسی، کالا را پایین‌تر از استانداردها تشخیص دهند، آن را تایید نمی‌کنند و وضعیت کالا به «بررسی مجدد» تغییر  پیدا می‌کند. 

برای اطلاع از دلایل تایید نشدن کالا و انجام اصلاحات لازم باید گزینه ویرایش محصول را انتخاب کنید. مواردی که در کادر قرمز رنگ مشخص شده است و همچنین «دلایل تکمیلی رد کالا» را تصحیح کنید.

در ویدیوی زیر تعدادی از اصلی‌ترین دلایل عدم تایید کالا و روش برطرف کردن آن‌ها را با یکدیگر مرور می‌کنیم:

در صورتی که یادداشت کارشناسان برای شما مورد قبول نبود، تنها با تکمیل فرم «درخواست بررسی کالای تایید‌نشده» اقدام کنید.

بررسی مجدد پس تایید:

بعد از انجام اصلاحات و گذشت ۴۸ ساعت کاری در صورتی که کالا تایید شود، در وب‌سایت موجود می‌شود اما اگر اصلاحات مورد تایید نباشد. عنوان «بررسی مجدد پس از تایید» را می‌بینید و باید طبق یادداشت کارشناسان تغییرات لازم را مجددا انجام دهید.

لطفا توجه کنید که در وضعیت «بررسی مجدد پس از تایید» فقط ویرایش موارد زیر امکان‌پذیر است:

عکس اصلی محصول

عکس آلبوم محصول

شرح محصول

نقاظ ضعف و قوت محصول

ویرایش پس از تایید:

درصورتی‌ که پس از تایید محصول، یکی از اطلاعات محصول را تغییر دهید (مانند : عکس اصلی یا آلبوم، شرح محصول ، نقاط ضعف و قوت محصول) و یا درخواست تغییر اطلاعات محصول به کارشناسان دیجی‌کالا داده باشید. (مانند: عنوان فارسی  و انگلیسی محصول، برند محصول، نشان غیر اصل، گروه محصول، مشخصات فنی محصول) مجددا کالا در صف بررسی کارشناسان قرار می‌گیرد و وضعیت کالا به «ویرایش پس از تایید» تغییر  می‌کند. در این حالت تا زمانی که کالا تایید نشود، در وب‌سایت نمایش داده نمی‌شود.

نکته: 

در صورتی که نتوانستید اصلاحات و ویرایش اطلاعات را مطابق موارد ذکر شده انجام دهید، باید از طریق «پشتیبانی آنلاین» پنل خود اقدام کنید. برای این کار باید پس از انتخاب گزینه «ثبت درخواست پشتیبانی» دسته‌بندی را «ثبت‌نام/درج و ویرایش کالا» انتخاب کنید، سپس موضوع «علت رد شدن کالا» را انتخاب کنید و کد کالا (DKP) را به همراه درخواست خود ارسال کنید. (در صورتی که درخواست ویرایش بیش از یک DKP را دارید، باید در یک درخواست تمامی کالاهای خود  را اعلام کنید و از ارسال درخواست به ازای هر DKP خودداری کنید.)

نکته مهم این است که اگر ویرایش مدنظرتان باعث تغییر محتوا و ماهیت کالا شود، باید  به جای تغییر اطلاعات، DKP جدید ثبت کنید و از ارسال درخواست خودداری کنید.

تایید‌شده:

کالای شما از نظر محتوای متنی و تصویری صحیح بوده است و آماده قیمت‌گذاری و ایجاد تنوع است. در این مرحله کالای شما در وب‌سایت موجود است.

حذف‌شده:

در صورتی که کالایی را درج کرده باشید که فروش آن در دیجی‌کالا ممنوع باشد و یا فروش آن با قیمت  مصوب امکان‌پذیر باشد، وضعیت تایید آن کالا با عنوان «حذف‌شده» نمایش داده می‌شود و امکان فروش ندارد. 

برای فروش کالا با قیمت مصوب، این مقاله را مطالعه کنید.

تکراری:

در صورتی که مشابه کالای شما در وب‌سایت موجود باشد، وضعیت تایید کالا را با عنوان «تکراری» مشاهده می‌کنید و از شما خواسته می‌شود ضمن انتقال آن کالا به لیست کالاهای خود، تنوع لازم را برای آن کد کالا (DKP) ایجاد کنید.

راهنمای برطرف کردن

در ادامه چند نمونه از پرتکرارترین ایراداتی که هنگام درج کالا وجود دارد و راهنمای برطرف‌کردن آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

ایراد: نامگذاری کالا اشتباه است، باید مطابق نمونه‌های روی سایت دیجی‌کالا باشد(طبق DKP اعلام‌شده باشد.)

راه‌حل: نمونه‌های مشابه یا مرتبط با کالای‌تان را در وب‌سایت جست‌و‌جو کنید و نام‌گذاری کالای خود را مانند آن‌ها، انجام دهید.

برای جست‌و‌جوی کالای مشابه در سایت دیجی‌کالا از تصویر راهنمای پایین استفاده کنید.

همچنین می‌توانید روی لینک https://www.digikala.com/Product/DKP  کلیک کنید و در ادامه آن، DKP اعلام شده را بنویسید. در واقع با این کار کالای مشابه کالای خود را در وب‌سایت دیجی‌کالا پیدا می‌کنید.

ایراد: مغایرت نام فارسی و انگلیسی

راه حل: نام فارسی و انگلیسی کالا را با هم مقایسه کنید، حتما یکی از بخش‌ها را فراموش کرده‌اید. در واقع هر یک از بخش‌های نام فارسی باید معادل انگلیسی هم داشته باشد.

به مثال زیر توجه کنید:

نام فارسی = تشک یاتاک مدل Entekhab یک نفره سایز ۱۹۵ × ۹۰ سانتی متر

نام انگلیسی Yatak Mattress Entekhab ۱ Person Size 90 x 195 Cm= 

ایراد: عکس اصلی کالا بی‌کیفیت است.

راه‌حل: عکس جدید و باکیفیت جایگزین عکس اصلی کنید.

ایراد: عکس اصلی، پس‌زمینه سفید ندارد.

راه‌حل: عکس کالا (فقط عکس اصلی کالا) را در پس‌زمینه‌ سفید رنگ (قالب استاندارد تصویر کالا) قرار دهید.

قرار دادن تصویر در قالب آلبوم عکس

جدا کردن کالا از پس‌زمینه

ایراد: ادیت عکس مناسب نیست.

راه‌حل: عکس کالا را بررسی و سایه یا کثیفی عکس را ویرایش کنید.

ایراد: بین اعداد از علامت ستاره * به جای ضربدر × استفاده نکنید.

راه‌حل: با نگه‌داشتن کلید Alt و همزمان با آن شماره‌گیری عدد ۰۲۱۵ علامت ضربدر درج می‌شود.

ایراد: ابعاد عکس اصلی یا عکس‌های آلبوم کالا کوچک است و باید به لبه‌های قالب تصویر نزدیک باشد.

راه‌حل: باید ابعاد تصویر کالا را بزرگ کنید تا به لبه‌های قالب استاندارد نزدیک شود و از کیفیت آن کم نشود.

قرار دادن تصویر در قالب آلبوم عکس

ایراد: عکس اصلی یا آلبوم به علت نامناسب بودن محتوا، قابلیت نمایش در سایت را ندارد.

نکته: منظور از نامناسب بودن یعنی عکس کالا مطابق با قوانین جمهوری اسلامی نیست مانند: پوشش نامناسب بانوان، علامت‌های شیطان‌پرستی و…

راه‌حل: به جای این کالا که تایید نشده، کالای جدید درج کنید.

ایراد: عکس اول آلبوم همان عکس اصلی در قالب عکس آلبوم باشد.

راه‌حل: عکس اصلی کالا را در قالب عکس استاندارد آلبوم قرار دهید و از آن به‌عنوان عکس اول آلبوم استفاده کنید.

ایراد: عکس‌های آلبوم بی‌کیفیت هستند.

نکته: منظور از بی‌کیفیت بودن عکس‌های آلبوم این است که حداقل جزییات مهم کالا در عکس دیده نمی‌شود.

راه‌حل: عکس‌های با کیفیت جایگزین کنید.

ایراد: دست مانکن در عکس مشخص است.

راه‌حل: عکس را تغییر دهید یا ویرایش کنید (ویرایش باید بسیار تمیز و قابل قبول باشد.)

ایراد: فقط کالای درج شده باید در عکس باشد.

راه‌حل: عکسی که در آن چندین کالای متفاوت نمایش داده شده است قابل تایید نیست و باید حذف شود.

ایراد: از هر رنگ باید حداقل یک عکس در آلبوم باشد.

راه‌حل: اگر از یک کالا رنگ‌های مختلف دارید، باید از هر رنگ کالا حداقل یک عکس در آلبوم قرار دهید در غیر این‌صورت رنگ‌هایی را که برای کالا انتخاب کرده‌اید را باید حذف کنید.

ایراد: مشخصات فنی کامل شود.

راه‌حل: همه‌ بخش‌های مشخصات فنی باید کامل شود. اگر برای کالای شما اطلاعات همه بخش‌ها وجود ندارد باید نکات مهم مثل جنس، وزن و ابعاد را کامل کنید.

ایراد: شرح ندارد.

راه‌حل: شرح کالا باید حداقل ۱۵۰ کلمه با رعایت نکات نگارشی، فاصله و نیم‌فاصله باشد. برای نوشتن نیم‌فاصله می‌توانید کلیدهای Ctrl + Shift + 2 را همزمان فشار دهید.

ایراد: شرح مناسب نیست.

راه حل: شرح کالا مناسب نیست و نکات نگارشی در آن رعایت نشده است.

رابطه‌ی یک شرح خوب با فروش کالا

چگونه بنویسم؟ (نکات نگارشی مهم و کاربردی)

ایراد: نقاط مثبت و منفی مناسب نوشته نشده است.

راه‌حل: نقاط مثبت و منفی نباید سلیقه‌ای باشد. (مثلا: زیبا، شیک نباید جز نقاط قوت نوشته شود.)

در صورتی  که با مطالعه این مقاله همچنان علت عدم تایید کالای‌تان نامفهوم است، ایراد وارد‌شده را به آدرس ایمیل LQA@digikala.com ارسال کنید.

همچنین در صورتی که یادداشت کارشناسان برای شما مورد قبول نیست، تنها از طریق«پشتیبانی آنلاین»پنل خود اقدام کنید. برای این کار باید پس از انتخاب گزینه «ثبت درخواست پشتیبانی» دسته‌بندی را «ثبت‌نام/درج و ویرایش کالا» انتخاب کنید، سپس موضوع «علت رد شدن کالا» را انتخاب کنید و کد کالا (DKP) را به همراه درخواست خود ارسال کنید. (در صورتی که درخواست ویرایش بیش از یک DKP را دارید، باید در یک درخواست تمامی کالاهای خود  را اعلام کنید و از ارسال درخواست به ازای هر DKP خودداری کنید.)

پس از اینکه کالا تایید شد، می‌توانید ضمن ایجاد تنوع‌های مختلف، قیمت‌گذاری کنید. برای آشنایی با این اقدامات کلیک کنید.