نکات بسیار مهم درباره‌ی ارسال محموله به انبار

نکات بسیار مهم درباره‌ی ارسال محموله به انبار

نکات بسیار مهمی در زمان ایجاد محموله، چاپ و الصاق لیبل مشخصات کالا و ارسال محموله وجود دارد که رعایت نکردن هر کدام از این نکات باعث اختلال در کار انبار، ناقص دریافت شدن محموله، تاخیر در ارسال سفارشات مشتری و در نهایت جریمه‌ی فروشنده می‌شود.

جهت جلوگیری از ایجاد این مشکلات، فروشندگان باید قبل از ایجاد محموله و زمان ارسال و تحویل آن به انبارهای دیجی‌کالا به نکته‌های زیر توجه کنند.

دیجی کالا به منظور بهینه‌سازی زیر ساخت حمل و نقل خود و همچنین ایجاد تعادل در هزینه‌های ارسال و پردازش کالاها، تغییرات جدیدی را انجام داده است.

از ابتدای مرداد ماه سال ۱۴۰۰ هزینه ارسال و پردازش کالاهای ارزان قیمت تغییر کرده و حداقل هزینه ارسال و پردازش پرداختی توسط فروشندگان به دیجی‌کالا ۵۰۰۰ تومان تعیین شده است.

در واقع اگر فروشنده‌ای تا کنون (قبل از مرداد ماه ۱۴۰۰) بابت ارسال و پردازش یک کالا، مبلغ ۲۵۰۰ تومان به دیجی‌کالا پرداخت می‌کرد از این به بعد بابت همان کالا مبلغ ۵۰۰۰ تومان پرداخت می‌کند.

اما در صورتی‌که هزینه ارسال و پردازش کالایی ۵۰۰۰ تومان یا بیشتر بود همانند قبل محاسبه می‌شود.

محاسبه‌ی هزینه ارسال و پردازش برای کالاها همچنان مثل قبل و بر اساس گروه کالایی و قیمت فروش کالاست است و فقط برای کالاهای ارزان (کالاهایی که طبق این محاسبه، هزینه ارسال و پردازش آن‌ها زیر ۵۰۰۰ تومان است تغییر می‌کند.)

از آنجایی که این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در کسب‌وکار شما تاثیرگذار است حتما توضیحات کامل در این‌باره را در لینک زیر مطالعه کنید.

اینجا کلیک کنید

لیبل مشخصات کالا (لیبل نارنجی)

با توجه به اهمیت الصاق لیبل نارنجی کالا در زمان تحویل و ورود به انبار، پس از ساخت محموله و چاپ لیبل‌‌ها رعایت نکات زیر الزامی است.

 1. هر لیبل متعلق به یک محصول است و از الصاق دو یا چند لیبل روی یک کالا جدا خودداری کنید.

 2. لیبل نارنجی را باید روی بسته‌بندی محصول چسبانده و از الصاق لیبل روی خود کالا خودداری کنید. 

 3. درصورتی‌که امکان چاپ لیبل را ندارید، انبار دیجی‌کالا بابت چاپ لیبل مشخصات کالا، از فروشنده هزینه دریافت خواهد کرد. هزینه‌ی دریافتی بابت چاپ هر یک عدد لیبل، مبلغ ۲۰۰۰ تومان است که از صورت‌حساب شما کسر خواهد شد. لطفا توجه کنید که انبار دیجی‌کالا توانایی چاپ لیبل برای کالاهای پستی را ندارد. 

 4. توجه کنید که همکاران انبار لیبل را چاپ کرده و به فروشنده تحویل می‌دهند، وظیفه‌ی الصاق لیبل روی کالا به عهده‌ی فروشنده یا نماینده‌ی ارسالی به انبار است و همکاران انبار از الصاق لیبل روی محصولات معذور هستند.

نکات مهم:

 • لیبل نمایانگر ماهیت کالا، ارزش و فروشنده‌ی آن محصول است.
 • فروشندگان باید قبل از ارسال محموله به انبار دیجی‌کالا لیبل‌های مربوط به مشخصات کالاهایشان را چاپ کرده و روی هر کالا بچسبانند.
 • اگر به هر دلیلی ناچار به چاپ و الصاق دوباره‌ی لیبل نارنجی مشخصات کالا یا محموله شدید، لطفا هنگام الصاق لیبل روی کالا و محموله‌ها دقت کنید که لیبل جدید را روی لیبل قبلی نصب نکنید.‌ لیبل قبلی به صورت کامل کنده و لیبل جدید الصاق شود.

 • علت این درخواست این است که به خاطر جنس لیبل، اگر چند لیبل روی هم بچسبانید پس از مدتی لیبل رویی جدا شده و لیبل قبلی روی محموله باقی می‌ماند و این موضوع باعث می‌شود که کالا در انبار قابل شناسایی نباشد.‌‌ همچنین به دلیل اینکه هر سریال (حتی اگر دو یا چند سریال کاملا یکسان باشند) به منزله یک کالا در انبار است، در امر جایگذاری و انبار گردانی کالاهایی که دو یا چند لیبل دارند، بیش از یک بار شمارش می شوند که مشکل ساز خواهد بود.

 • توجه کنید که قبل از ارسال کالا به انبارهای دیجی‌کالا، حتما از الصاق لیبل روی کالا و صحیح بودن مشخصات روی لیبل اطمینان حاصل کنید.‌

 • در مواردی هم با اینکه لیبل درست نصب شده، اما به خاطر کیفیت پایین لیبل اطلاعات روی آن ممکن است به راحتی پاک شود.

 • برای جلوگیری از این مشکلات حتما از جوهر با کیفیت در چاپ لیبل استفاده کنید. اگر متوجه شدید که نوشته های چاپ شده روی لیبل با کشیدن دست روی آن پاک می شود، با قرار دادن یک تکه چسب روی لیبل ها از پاک نشدن آنها اطمینان حاصل کنید. ‌

 • نداشتن لیبل، الصاق لیبل اشتباه، لیبل ناخوانا، اطلاعات غلط روی لیبل‌ها و الصاق دو‌ لیبل روی یک کالا موجب عدم شناسایی کالای شما در انبار شده و این امکان وجود دارد که کالا در انبار مفقود شود.

 • فروشندگانی که با پست یا ناوگان کالا ارسال می‌کنند، یا کالا را به ناوگان سیار تحویل می‌دهند باید به ازای کالاهای موجود در هر کارتن یک محموله ایجاد کنند.

بسته‌بندی و ارسال محموله

حالا شما محموله را ایجاد کرده و لیبل‌ها را چاپ کرده‌اید، قبل از بسته‌بندی و ارسال محموله به انبار به این نکات توجه کنید:

۱ . کالاهای هر محموله را در یک بسته قرار دهید، درصورتی‌که به دلیل حجم یا تعداد بالای کالاها تمام محصولات یک محموله داخل یک کارتن یا یک بسته‌بندی قرار نمی‌گیرند، باید برای هر کارتن یک محموله‌ی جداگانه ساخته و لیبل محموله را نیز چاپ کرده و روی محموله الصاق کنید.

۲ . حتما روی هر کارتن شماره محموله را با ماژیک و به صورت خوانا یادداشت کنید و رسید تحویل محموله را نیز روی کارتن مربوطه الصاق کنید.

راجع به این موضوع برایتان مثالی می‌زنیم:
فروشنده برای سفارشات خود دو محموله جداگانه ساخته و آن‌ها را به انبار ارسال کرده است.
محموله‌ی اول بر اساس سیستم باید شامل ۲۳۰ کالا باشد، ولی زمان تحویل در انبار تعداد کالاها ۲ عدد کمتر است.
محموله‌ی دوم بر اساس سیستم باید شامل ۲۵ کالا باشد ولی زمان تحویل به انبار تعداد کالاها ۲ عدد بیشتر است.
محموله‌ی اول: ۲۲۸ کالا دریافت شد –  کسری دو عدد کالا در محموله اعلام شد.
محموله‌ی دوم: ۲۵ کالا دریافت شد – ۲ عدد کالای اضافه در این محموله دریافت نشد.
در این مورد فروشنده به اشتباه ۲ کالا از محموله‌ی اول را به‌همراه محموله‌ی دوم ارسال کرده و انبار به‌دلیل عدم تطابق تعداد کالاها با اطلاعات سیستم، آن‌ها را دریافت نکرده است.
کسری محموله‌ی اول به تیم پشتیبانی فروشندگان اطلاع داده می‌شود و تیم پشتیبانی با ارسال ایمیل از فروشنده می‌خواهد تا برای ۲ کالای دریافت نشده محموله‌ای جدید بسازد.
سفارش دو کالای دریافت نشده به‌علت تاخیر در ورود کالا به انبار، ممکن است کنسل شود یا با دیرکرد برای مشتری ارسال شود که در نهایت این مورد موجب نارضایتی مشتری و عدم سفارش مجدد از محصولات شما و جریمه خواهد شد.

۳ . کالاهای سایز بزرگ و کوچک را طبق قوانین انبار در محموله های جدا ایجاد کنید: راهنمای ابعاد کالا جهت ارسال به انبار

۴ . حتما توجه کنید که جعبه‌ یا بسته‌بندی محصول باید مرتبط به خود محصول یا نهایتا بی‌نام و نشان باشد و از ارسال محصول در جعبه‌ی محصولی دیگر جددا خودداری کنید.

نمونه: فروشنده‌ای روغن موتور ماشین را در جعبه‌ی چرخ‌خیاطی به انبار ارسال کرده، در این شرایط همکاران انبار از پذیرش کالا معذور هستند.

۵ . توجه کنید که اگر از شهری به جز تهران (شهرستان‌ها) محصولاتتان را با خدمات اداره‌ی پست ارسال می‌کنید، حتما این محموله‌های سایز کوچک به انبار دانش و محموله‌های سایز بزرگ/متوسط به انبار بادامک فرستاده شوند. سایر انبارهای دیجی‌کالا از پذیرش محموله‌هایی که با پست یا شرکت‌های باربری از شهرستان ارسال می‌شوند، معذورند.

۶ . با توجه به تاخیراتی که در ارسال کالاهای پستی فروشندگان به انبار ایجاد شده، درصورتی‌که محموله‌های خود را توسط پست به انبار ارسال می‌کنید، برای جلوگیری از تاخیر، تسهیل فرآیند تحویل کالا و جلوگیری از عدم پذیرش سفارشات در انبار، حتما تاریخ تعهد ارسال کالاها در پنل را افزایش دهید.

۷ . درصورت ارسال کالا توسط شرکت‌های باربری و پست، حتما برچسب (“ارسال به انبار مرکزی” ورود کالا) را روی محموله الصاق کرده و درصورت امکان از “تیپاکس” برای ارسال محموله‌هایتان استفاده کنید.

 8 . برای کالاهای کوچک حتما در پایان ادرس گیرنده، کد پستی ترمینال ورود کالای انبار دانش (15875-3471)  را درج کنید.

۹ . برای کالاهای بزرگ کد پستی بادامک (۳۳۵۳۱۱۸۳۸۱) را درج کنید. 

رسید تحویل محموله

همراه داشتن رسید تحویل محموله هنگام تحویل محموله به انبارهای دیجی‌کالا الزامی است، همکاران انبار طبق این رسید کالاهای موجود در محموله را گرفته و بررسی می‌کنند.

 1. همکاران انبار از پذیرش محموله بدون رسید معذور هستند.

 2. مراجعه کنندگان حضوری می‌توانند با در دست داشتن رسید تحویل محموله به گیت‌های انبار مراجعه کرده و همکاران انبار محموله‌هایی که رسید تحویل آن به‌همراه مراجعه کننده باشد را پذیرش خواهند کرد.

 3. فروشندگانی که از پست یا ناوگان دیجی‌کالا جهت ارسال محموله استفاده می‌کنند باید رسید تحویل محموله را روی بسته‌های ارسالی الصاق کرده و شماره محموله را به صورت خوانا (ترجیحا با ماژیک) روی کارتن محموله بنویسند، درغیر این‌صورت محموله پذیرش نخواهد شد.

 4. توجه کنید که به‌هیچ عنوان رسید تحویل محموله را داخل بسته‌بندی محصولات یا محموله قرار ندهید.