جلوگیری از ثبت سفارش مجدد از کالای بدون موجودی

گاهی فروشندگان تصور می‌کنند که کالاهایشان به‌صورت خودکار در سایت دیجی‌کالا موجود می‌شود.

شاید شما هم تا به حال با این مشکل برخورد کرده باشید.

برایتان توضیح خواهیم داد که چه چیزی باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود.

در ابتدا لازم است قبل از هر توضیحی ۲ مفهوم محصول ناموجود و محصول غیر فعال را به تفکیک توضیح دهیم:

محصول ناموجود: محصولی که غیر فعال نیست اما موجودی ندارد و یا موجودی آن با میزان رزرو آن برابر است.

غیر فعال: محصولی که از منوی مدیریت تنوع و قیمت‌گذاری و یا مدیریت محصولات غیر فعال شده است حتی ممکن است این کالا موجودی هم داشته باشد.

همان‌طور که اطلاع دارید در‌صورت موجود بودن محصول در سایت و سفارش مشتری از آن کالا، فروشنده ملزم به ارسال کالا است اما گاهی اوقات فروشندگان اعلام می‌کنند که از کالای فروخته شده‌ی خود موجودی ندارند و در واقع تعداد موجودی کالا نزد فروشنده را به اشتباه وارد کرده اند.

در این مواقع فروشنده باید ابتدا فرم درخواست لغو / کنسل کردن سفارش را تکمیل کند.

توجه کنید که پس از لغو سفارش مشتری، مجددا کالا به دلیل داشتن موجودی نزد فروشنده روی سایت نمایش داده می‌شود. در واقع به همان میزان موجودی نزد فروشنده، کالا مجددا می‌تواند سفارش بگیرد، بنابراین برای جلوگیری از ثبت سفارش مجدد، حتما کد تنوع را  غیرفعال کنید.

به عنوان مثال: شما در پنل مرکز فروشندگان برای محصولتان (قالب ژله) ۴ عدد موجودی نزد فروشنده وارد کرده اید.

حالا برای هر ۴ قالب شما سفارش ثبت شده و شما فقط ۳ عدد موجودی دارید.

ابتدا تصمیم می گیرید که موجودی نزد فروشنده را صفر کنید اما در صورتی که تعداد موجودی با تعداد رزرو برابر باشد، امکان صفرکردن موجودی وجود ندارد و سیستم به شما اخطار خواهد داد.

جهت جلوگیری از ثبت سفارش مجدد برای کالا شما باید محصول مورد نظر را غیرفعال کنید. برای غیرفعال کردن محصول روی گزینه‌ی غیرفعال سازی کلیک کنید.

همان‌طور که در تصویر زیر هم مشاهده می‌کنید باغیر فعال کردن محصول باز هم نسبت به سفارشات ثبت شده‌ی مشتریان متعهد هستید و فراموش نکنید که در صورت لغو و کنسلی سفارش مشتری شما جریمه خواهید شد.

 

شما می‌توانید جهت جلوگیری از ثبت سفارش برای کالای بدون موجودی از ویژگی به‌روز رسانی دسته‌ای هم استفاده کنید اما توجه کنید که در این روش هم امکان صفر کردن موجودی کالای سفارش دار وجود ندارد و حتما باید کالا را غیرفعال کنید.