آموزش مدیریت تنوع و قیمت‌گذاری در پنل فروشندگان

در مقاله آموزش درج تنوع و قیمت‌گذاری در پنل فروشندگان یاد گرفتیم که چطور یک تنوع جدید ایجاد کرده و آن را قیمت گذاری کنیم.

در این مقاله خواهیم دید که چطور از طریق صفحه مدیریت تنوع و قیمت گذاری، تنوع هایی که تا کنون ایجاد کرده ایم، ویرایش کنیم.

مدیریت تنوع و قیمت‌گذاری

در صفحه مدیریت تنوع و قیمت گذاری، شما می‌توانید تنوع‌هایی که تا کنون ایجاد کرده‌اید ویرایش کنید.

با کلیک روی منوی محصولات و زیر منوی مدیریت تنوع و قیمت‌گذاری می توانید وارد این صفحه شوید.

بالای صفحه بخش به روز رسانی دسته ای قرار دارد که نحوه استفاده از آن به تفصیل در مقاله زیر آموزش داده شده است:

آموزش کار با ویژگی به روز رسانی دسته ای

برای جست‌و‌جوی راحت‌تر محصولات می‌توانید از فیلترهای موجود در بالای صفحه استفاده کنید.

۱ . فیلتر شرایط قیمت کالا یکی از مهمترین فیلترهای موجود در این قسمت بوده که شامل موارد زیر است:

 • همه موارد: تمام کالاهای شما را نمایش می‌دهد.

 • برنده بای باکس: با انتخاب این فیلتر تنوع‌هایی که در آن شما به‌عنوان اولین فروشنده در سایت نمایش داده می‌شوید.

 • برای اطلاع از قوانین بای باکس حتما مقاله‌ی “نحوه‌ی نمایش قیمت در صفحه‌ی محصول” را مطالعه کنید

 • بدون باکس: تنوع‌هایی را نمایش می‌دهد که در آن شما فروشنده اول نیستید.

 • لطفا توجه کنید که معمولا خرید مشتری از فروشنده‌ی اول انجام می‌شود و این فیلتر به شما کمک می‌کند تا تنوع‌هایی که بدون بای باکس هستند را پیدا کرده و آن‌ها را برنده بای باکس کنید.

 • در رقابت بای باکس: تنوع هایی است که از طریق کاهش هوشمند قیمت (برای برنده شدن بای باکس) در حال رقابت با سایر تنوع ها هستند.

 • در پروموشن: تنوع‌هایی است که شما در پنل DKMS برای آن‌ها تخفیف اعمال کرده‌اید.

 • در شگفت‌انگیز: تنوع‌هایی است که در پنل DKMS برای شگفت‌انگیز تایید شده و درحال حاضر درسایت در لیست پیشنهاد شگفت انگیز نمایش داده می‌شوند.

 • در رقابت: تنوع هایی نمایش داده می شود که چند فروشنده از آن کالا دارند و کد تنوع سایر رقبا فعال است.

 • بدون رقابت: تنوع هایی نمایش داده می شود که هیچ فروشنده دیگری آن کالا را ندارد و تنها فروشنده آن شما هستید. به عبارت دیگر کالا بدون رقیب است.

۲ . در قسمت بعدی فیلتر فعال و غیرفعال به شما کمک می‌کند تا به راحتی تنوع‌های فعال و غیرفعال خود را به تفکیک مشاهده کنید.

۳ . در نهایت فیلتر کالاهای بدون موجودی تنوع‌هایی را نمایش می‌دهد که مانده قابل فروش آن‌ها صفر است. این فیلتر به شما کمک می‌کند تا به راحتی کالاهای بدون موجودی خود را پیدا کرده و موجودی آن‌ها را افزایش دهید.

نتایج جست‌و‌جوی شما در لیستی در پایین صفحه قابل مشاهده است.

این لیست شامل موارد مختلف بوده که مهمترین ستون در آن، قیمت هر تنوع است.

قیمت تنوع شما در این بخش قابل تغییر است و شما می‌توانید قیمت فروش مورد نظرتان را اینجا مشخص کنید.

توجه کنید که در این بخش قیمت به ریال وارد می‌شود و در سایت به تومان نمایش داده می‌شود.

با توجه به شرایط کالا، پایین باکس قیمت عناوین مختلفی نمایش داده می‌شود:

 1. قیمت برنده بای باکس: به این معنی است که این کد تنوع برنده‌ی بای باکس نیست و قیمت نمایش داده شده، قیمت فروشنده‌ای است که برنده‌ی بای باکس است.

 2. برنده بای‌باکس: شما اولین فروشنده بر روی این کد محصول هستید.

 3. در پروموشن: تنوع‌هایی است که شما در پنل DKMS برای آن‌ها تخفیف اعمال کرده‌اید.

 4. کالای دیگر شما برنده بای باکس است: یکی از تنوع‌های محصول شما برنده‌ی باکس است.

به‌عنوان مثال رنگ قرمز محصول برنده‌ی بای باکس است و این جمله در بخش مدیریت تنوع و قیمت‌گذاری در کنار رنگ مشکی محصول نمایش داده می‌شود. 

در کنار باکس قیمت، علامتی وجود دارد که با کلیک روی این علامت زیر منوی جدیدی باز می‌شود.

در این زیر منو ۳ عنوان مشاهده می‌شود:

 1. نمودار قیمت: با انتخاب اولین گزینه، نمودار تغییرات قیمت کالا را مشاهده خواهید کرد.

 2. پیشنهاد کاهش قیمت: برای کالاهایی که شما برنده بای باکس نیستید این گزینه فعال است و به شما قیمتی را نمایش می‌دهد که در صورت تایید آن، شما برنده بای باکس خواهید شد.

 3. کاهش هوشمند قیمت: درصورتی‌که شما این گزینه را فعال کنید، هر زمانی که تنوع شما بای باکس را از دهد، سیستم به صورت هوشمند و خودکار قیمت را تا قیمت پیشنهادی شما کاهش خواهد داد.

با کلیک روی کاهش هوشمند قیمت، پنچره ای باز خواهد شد که شما باید کمترین قیمتی که امکان رقابت دارید را وارد کرده و سپس گزینه‌ی فعال را انتخاب کنید. در نهایت روی دکمه‌ی تایید کلیک کنید.

 • کاهش قیمت به صورت پلکانی انجام خواهد شد.

 •  سیستم هوشمند فقط در جهت کاهش قیمت فعال است.

تنوع‌هایی که کاهش هوشمند قیمت را برایشان فعال کرده‌ایم در فیلتر در شرایط قیمت کالا در زیر منوی رقابت بای باکس نمایش داده می‌شوند.

در این قسمت مواردی که در داخل باکس قرار دارند (قیمت، حداکثر در سبد، بازه ارسال و موجودی) مقادیری هستند که در این لیست قابل ویرایش هستند.

در نهایت پس از ویرایش هر یک از موارد با کلیک روی گزینه‌ی تایید، (در ستون عملیات) تغییرات اعمال خواهد شد.

اطلاعات تکمیلی در انتهای لیست:

مانده قابل فروش = موجودی نزد فروشنده + موجودی نزد دیجی کالا – تعداد رزرو

سقف انبارش  = میزان فروش کالا در ماه گذشته – موجودی نزد دیجی‌کالا – موجودی در راه + تعداد موجودی تایید شده در پنل DKMS

برای آشنایی بیشتر با این قابلیت حتما مقاله‌ی آموزش کار با ویژگی ساخت محموله سفارش و انبارش (نحوه ایجاد محموله) را مطالعه کنید.

توجه کنید:

طبق ماده ۲ قانون نظام صنفی سازمان تعزیرات و سایر مقررات مرتبط با قیمت گذاری، عرضه یا فروش کالا به بهایی بیش از نرخ‌های مصوب در مورد کالاهایی که دارای نرخ مصوب و رسمی می‌باشند و انجام هر نوع عملی که منجر به افزایش بهای کالا به زیان خریدار گردد، تخلف و گران‌فروشی محسوب می‌شود.

لذا خواهشمند است موارد ذیل به‌طور دقیق در زمان قیمت‌گذاری و فروش رعایت گردند:

 1. از قیمت‌گذاری و فروش هرگونه کالا با قیمتی بالاتر از قیمت مندرج روی کالاهایی که قیمت مصرف کننده روی آن‌ها درج گردیده خودداری کنید.

 2. کالاهایی که قیمت مصرف‌کننده روی آن‌ها درج نشده، اما دارای قیمت مصوب هستند باید با قیمت‌های مصوب و رسمی رایج در سراسر کشور قیمت‌گذاری شوند.
  در صورت مشاهده و احراز تخلف، فروشنده به میزان دو برابر مجموع اختلاف قیمت کسب شده از قیمت واقعی محصول و تعداد کل فروخته شده از آن کالا جریمه خواهد شد و این مبلغ به‌عنوان جریمه از حساب فروشنده کسر خواهد شد همچنین کالا غیرفعال شده و در صورت تکرار پنل فروشنده بسته می‌شود. (مثال: تعداد ۱۰۰ عدد از کالایی که دارای قیمت مصوب ۱۰۰۰ تومان می باشد، به قیمت ۲۰۰۰ تومان فروخته شده است. ما به التفاوت اخذ شده برابر ۱۰۰۰ تومان می باشد ضربدر ۲ و مجموع آن ضربدر ۱۰۰ عدد فروخته شده خواهد شد (۲۰۰۰۰۰ تومان=۱۰۰*۲*۱۰۰۰) 

 3. از قرار دادن تخفیف‌های غیر واقعی و فروش با قیمت اصلی که به نوعی فریب خریدار محسوب می‌شود، اکیداً خودداری فرمایید.

سوالات پر تکرار

سوالپاسخ
چرا بعد از فعال کردن کاهش هوشمند قیمت، بلافاصله قیمتی که به عنوان کف قیمت وارد کرده بودم نمایش داده می شود؟علت این است که همزمان با شما، فروشنده دیگری با قیمتی پایین تر از قیمتی که شما به عنوان قیمت کف وارد کرده اید، کاهش هوشمند را فعال کرده است.
بعد از غیر فعال کردن کاهش هوشمند قیمت، آیا قیمت کالا به قیمت قبل از فعال کردن باز میگردد؟قیمت کالا به قیمت قبل از فعال کردن باز نمیگردد و آخرین قیمتی که با آن برنده بای باکس شده اید نمایش داده خواهد شد.
نمودار قیمت در پنل چه قیمت هایی را نمایش می دهد؟نمودار قیمت در پنل، 30 قیمت آخری که توسط فروشنده ثبت شده است را نمایش می دهد.
قیمت پیشنهادی برای گرفتن بای باکس برای چه تنوع هایی است؟قیمت پیشنهادی برای گرفتن بای باکس، فقط برای "تنوع های فعال" و "دارای موجودی" که "برنده بای باکس نیستند" نمایش داده می شود.
چرا امکان تغییر قیمت برای برخی از تنوع ها وجود ندارد ؟ تنوع هایی که در رقابت برای برنده بای باکس شدن هستند امکان تغییر قیمت ندارد و برای تغییر باید رقابت را غیر فعال نمایید.