برند چیست؟

برند (نام تجاری) واژه‌ای است که حتما بارها آن را شنیده‌اید و حتی خودتان در مکالمات روزمره از آن استفاده می‌کنید. ممکن است این جمله را بیان کنید که “این برند مورد علاقه‌ی من است” یا گاهی فقط از یک برند خاص خرید کنید.

در واقع اولین و ساده‌ترین تعریفی که از برند بیان می‌شود یک نام، طرح و نماد است که مشخص‌کننده‌ی محصول، خدمات یا فروشنده‌ی محصولی خاص است که به‌وسیله‌ی برند از دیگر خدمات و محصولات مشابه متمایز می‌شود.

فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا این امکان را برای فروشنده فراهم کرده تا کالایش را با نام تجاری خودش نمایش دهد و به فروش برساند همچنین این امکان برای خریدار فراهم شده که بتواند یک محصول را با برندهای مختلف ببیند و با انتخاب برند فروشنده و مقایسه‌ی قیمت‌ها، خرید خود را انجام دهد.

ثبت برند (نام تجاری)

نام برند در سایت دیجی‌کالا، پایین نام محصول نمایش داده می‌شود. زمانی که می‌خواهید کالایتان را درج کنید، اگر نام تجاری شما از قبل در سیستم دیجی‌کالا ثبت شده، می‌توانید همان نام را انتخاب کنید.

در‌صورتی‌که محصول شما دارای برند خاصی نیست می‌توانید برند متفرقه را انتخاب کرده و محصولتان را درج کنید.

نکته:

اگر هنوز برندتان را در پنل ثبت نکرده‌اید، دقت کنید که نام برند دیگری را به اشتباه انتخاب نکنید چون پس از تایید کالا نمی‌توانید نام برند را تغییر دهید. 

برای ایجاد و ثبت یک برند، اگر برند مورد نظر شما در پنل وجود ندارد یا به گروه کالایی مورد نظر شما تخصیص داده نشده است، می توانید هنگام درج کالا با استفاده از گزینه درخواست برند جدید نسبت به ثبت یا تخصیص برند اقدام کنید:

 1. اگر برند شما از قبل در پنل وجود داشته و فقط نیاز است به گروه کالایی مورد نظر تخصیص داده شود، درخواست شما به صورت خودکار پذیرفته شده و می توانید به درج کالا ادامه دهید.

 2. اگر برند مورد نظر شما در پنل وجود ندارد، باید پس از تکمیل فرم درخواست برند جدید، منتظر بمانید تا کارشناسان دیجی‌کالا، اطلاعات ارسالی را بررسی کنند. ۲۴ ساعت پس از تکمیل فرم ایمیلی مبنی بر رد یا تایید درخواست به آدرس ایمیل ثبت‌شده‌ی پنل شما ارسال خواهد شد.

در‌صورتی‌که اطلاعات ارسالی کامل باشد برندتان ثبت خواهد شد و با مراجعه به پنلتان و جست‌و‌جوی برند می‌توانید به درج کالا ادامه دهید. 

برای ثبت نام تجاری جدید مراحل زیر را طی خواهید کرد:

 1. نام برندتان را هم فارسی هم انگلیسی بنویسید.

 2. تصویر لوگوی برندتان را با پس زمینه‌ی سفید رنگ، در ابعاد ۶۰۰×۶۰۰ پیکسل و فرمت PNG آماده کنید.

 3. شرح برند را در خصوص تاریخچه و تنوع محصولاتتان با تعداد کلمات بین ۷۰ تا ۱۰۰ کلمه ارسال کنید.

 4. برای برند ایرانی حتما باید برگه ثبت برند یا لینک سایت قوه قضاییه داشته باشید و تصویر یا لینک آن را در فرم ارسال کنید.

  نمونه‌ی تصویر گواهی ثبت علامت تجاری

  برندهای ایرانی که دارای گواهی ثبت علامت تجاری نیستند، ثبت نمی‌شوند.

 5. برای برند خارجی باید لوگو و لینک سایت معتبر خارجی را رد فرم وارد کنید.