چگونه به عنوان فروشنده حقیقی در دیجی‌کالا ثبت‌نام کنیم؟

ثبت‌نام در بزرگترین فروشگاه آنلاین خاورمیانه با بیش از شش میلیون بازدید روزانه، بی‌شک تجربه بی‌نظیری از فروش آنلاین، برای شما فروشنده عزیز رقم می‌زند. برای آشنایی گام به گام با مراحل ثبت‌نام به عنوان شخص حقیقی و نکاتی که در حین ثبت‌نام باید در نظر داشته باشید، در این مقاله با ما همراه باشید. 

پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه مراحل ثبت‌نام، مقاله «مدارک و شرایط لازم برای ثبت‌نام در دیجی‌کالا» را مطالعه کنید.

و دریافت کد تایید از طریق ایمیل

 1. وارد صفحه ثبت‌نام شوید.
 2. آدرس ایمیل خودتان را در کادر اول وارد کنید.
 3. یک رمز عبور انتخاب کنید و آن را در کادر  دوم وارد کنید. رمز عبور باید حداقل هشت کاراکتر و ترکیبی از حداقل یک حرف بزرگ، یک حرف کوچک، یک عدد و یک کاراکتر ویژه باشد. بهتر است از اطلاعات شخصی مانند اسم، سال تولد، شماره ملی، رنگ مورد علاقه و … استفاده نکنید. همچنین کلمه‌های رایج یا ساده از دیکشنری را انتخاب نکنید.
 4. در کادر سوم شماره تلفن همراه خودتان را وارد کنید و  روی دکمه ثبت‌نام کلیک کنید.
 5. کد فعال‌سازی برای شما ایمیل می‌شود. بنابراین وارد ایمیل‌تان شوید کد را یادداشت کرده و آن را در صفحه ‌ثبت‌نام وارد کنید و روی دکمه «ثبت کد تایید» کلیک کنید. در صورتی که ایمیل کد فعال‌سازی را در Inbox ایمیل‌تان مشاهده نکردید حتما پوشه Spam را کنترل کنید.

وارد کردن مشخصات فروشنده و اطلاعات تماس

 1. پس از ثبت کد تایید وارد صفحه‌ «اطلاعات فروشنده» می‌شوید. 
 2. ابتدا با این سوال روبرو می‌شوید: «چه نوع فروشنده‌ای هستید؟»  از دو گزینه شخص حقیقی و شخص حقوقی ، «شخص حقیقی» را انتخاب کنید. (در صورتی که تمایل دارید به عنوان شخص حقوقی ثبت‌نام کنید؛ مقاله مراحل ثبت‌نام شخص حقوقی را  مطالعه کنید.)
 3. سپس نام و نام‌خانوادگی، تاریخ تولد،جنسیت، شماره شناسنامه و کد ملی خود را مطابق با کارت ملی‌تان، وارد کنید.
 4. توجه داشته باشید که امکان ثبت‌نام با کد ملی تکراری وجود ندارد و هر فرد می‌تواند یک پنل فروشندگی در دیجی‌کالا داشته باشد. در صورتی که با ارور تکراری بودن شماره ملی مواجه شدید قبلا در دیجی کالا ثبت نام نموده اید. می توانید از این لینک با اطلاعات ثبت‌نامی خود وارد پنل شوید.
 5. سپس اطلاعات تماس‌تان را وارد کنید. این اطلاعات شامل: استان و شهر محل سکونت، آدرس دقیق محل سکونت، ثبت موقعیت مکانی روی نقشه، کد پستی، شماره تلفن ثابت و تلفن همراه برای هماهنگی و برقراری تماس‌های بعدی است.
 6. آدرس صحیح باید به این صورت وارد شود: خیابان اصلی، خیابان فرعی، کوچه، پلاک، واحد. (در صورتی که پلاک ندارید کد پستی یا نام فروشگاه را در انتهای آدرس بنویسید.) توجه داشته باشید که در مراحل بعد کد اعتبارسنجی صحت شماره تلفن همراه، به شماره‌ای که وارد کرده‌اید، ارسال می‌شود. بنابراین از درست وارد کردن آن مطمئن شوید.

۱- در این مرحله باید اطلاعات تجاری خود را تکمیل کنید. اولین گزینه از اطلاعات تجاری انتخاب «نام فروشگاه یا نام تجاری» است. نام تجاری شما ، نامی است که برای فروشگاه اینترنتی خود در دیجی کالا انتخاب می‌کنید. این نام در سایت دیجی‌کالا نمایش داده می‌شود پس بهتر است مطابق با حوزه فعالیت و فروش‌تان باشد.

در انتخاب نام فروشگاه به موارد زیر دقت کنید:

 • نام تجاری نباید طولانی و بیش از سه کلمه باشد.
 • استفاده از کلمات: «فروشگاه اینترنتی»، «آنلاین»، «سلر»، «دیجی»، «ارگانیک»، «انتشارات»، «نشر» و «نام و القاب ائمه اطهار» در نام فروشگاه امکان‌پذیر نیست.
 • استفاده از کاراکتر (فتحه، ضمه، کسره، ویرگول و…) امکان‌پذیر نیست.
 • شما به عنوان یک شخص حقیقی ثبت‌نام کردید بنابراین نمی‌توانید از نام یک شرکت حقوقی، برند معتبر یا آدرس وب‌سایت برای فروشگاه خود استفاده کنید.
 • استفاده از اعداد به هر دو شکل حروف و عدد امکان‌پذیر نیست.
 • تکرار حروف یک کلمه برای نام تجاری قابل قبول نیست. مانند: «دیناااااااا گالری»
 • رعایت نکردن فاصله بین کلمه‌ها باعث عدم تایید نام تجاری می‌شود.
 • نمی‌توانید از کلمات اختصاری برای نام تجاری استفاده کنید. مانند: «اس بی تی» یا «اس جی کالا»
 • استفاده از نام و نام‌خانوادگی، در کنار هم در نام فروشگاه امکان‌پذیر نیست. همچنین استفاده از نام موسسات، شرکت‌ها و برندهای معروف در نام فروشگاه امکان‌پذیر نیست.

۲- پس از تعیین نام فروشگاه، در این مرحله باید «شماره شبا» خود را وارد کنید. با توجه به اینکه شما به عنوان فرد حقیقی ثبت‌نام می‌کنید، شماره شبا باید به نام صاحب پنل باشد.

نکته مهم:

اگر پس از وارد کردن شماره شبا پیامی مبنی بر «عدم تطابق نام و نام‌خانوادگی با شماره شبا» دریافت کردید، دو مرحله را برای رفع این مشکل طی کنید:

 1. ابتدا از صحیح بودن شماره شبا خود مطمئن شوید.
 2. نام شما در بانک به هر شکلی که وارد شده باشد، باید در هنگام ثبت‌نام هم به همان شکل در دیجی‌کالا ثبت شود. مثال: بهزاد علیزاده …. بهزاد علی زاده 

با مراجعه به بانک یا سایت بانک صادر‌کننده شماره شبا، نامی که بانک به شماره شبا شما اختصاص داده است را دریافت کنید.

۳- پس از وارد کردن شماره شبا، گزینه «قصد فروش چه کالاهایی را دارید؟» را مشاهده می‌کنید. لطفا با توجه به حوزه فروش خود گروه مورد نظر را از میان گزینه‌ها انتخاب کنید. لطفا توجه داشته باشید انتخاب یک گروه به معنی عدم امکان فروش در سایر گروه‌ها نیست. 

۴- در گزینه بعدی از شما در خصوص «تعداد حدودی تنوع کالای آماده فروش» پرسیده می‌شود. لطفا تعداد کالایی که در حال حاضر قصد فروش آن‌ها را دارید، وارد کنید.

۵- در انتها روی دکمه ادامه کلیک کنید. پنجره‌ای برای شما باز می‌شود که باید اطلاعات حساب خود را تایید یا تصحیح کنید.

۶-سپس، قرارداد دیجی‌کالا روی صفحه نمایش داده می‌شود. قرارداد را کامل مطالعه کنید. در انتهای آن دو گزینه مبنی بر موافقت یا عدم موافقت با قرارداد، مشاهده می‌کنید. در صورت انتخاب گزینه عدم موافقت، فرآیند ثبت‌نام متوقف می‌شود. 

۷-با انتخاب گزینه «قرارداد همکاری را مطالعه کردم و موافقم»، پنجره کد اعتبار‌سنجی موبایل باز می‌شود. در این مرحله باید کدی را که به  تلفن همراه شما ارسال شده است، در این پنجره وارد  و روی دکمه «ثبت کد تایید» کلیک کنید.

 1. در مرحله بعد، وارد صفحه بارگذاری مدارک می‌شوید. در خصوص «مالیات بر ارزش افزوده» از شما سوال پرسیده می‌شود. در صورتی که شامل مالیات بر ارزش‌افزوده هستید، گزینه «بله» را انتخاب کنید و در  غیر این‌صورت با انتخاب گزینه «خیر» مراحل ثبت‌نام را ادامه دهید. با انتخاب گزینه بله، باید تصویر گواهی ارزش‌افزوده خود را بارگذاری کنید. (در بخش «بررسی ثبت‌نام مودیان مالیات» سامانه الکترونیک مالیات بر ارزش‌افزوده، شماره ملی خود را وارد کنید، از آن صفحه عکس بگیرید و بارگذاری کنید.)
 2. سپس، باید تصویر پشت و روی کارت ملی شخصی که صاحب پنل است را بارگذاری و ارسال کنید. تصویر باید کاملا واضح باشد. در انتها دکمه ثبت نهایی را انتخاب کنید تا وارد مرحله بعدی شوید. در نظر داشته باشید می‌توانید به جای کارت ملی تصویر یکی دیگر از کارت‌های شناسایی خود را بارگذاری کنید.

مرکز فروشندگان

برای شروع فعالیت خود در دیجی‌کالا به عنوان فروشنده و پیش از درج و قیمت‌گذاری کالا، باید در وبینار آموزشی رایگان فروشندگان که به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می‌شود، شرکت کنید. شرکت در این کلاس الزامی است و تا زمانی که در این دوره آموزشی شرکت نکنید امکان قیمت‌گذاری و فروش کالا را ندارید. در صورتی که برای انتخاب روز و ساعت برگزاری دوره آموزشی مطمئن نیستید، می‌توانید با انتخاب گزینه «بعدا ثبت‌نام می‌کنم» پنجره را ببندید.

بسیار مهم است که فردی که مسئولیت کار با پنل فروشندگی را به عهده دارد، در این کلاس شرکت کند.

همچنین شما می‌توانید از طریق صفحه تقویم وبینارهای آموزشی و با کلیک روی لینک وبینار، در یکی از زمان‌های مشخص‌شده (همه روزه در ۴ زمان مختلف) در وبینار شرکت کنید. در انتهای وبینار یک فرم نظرسنجی در بالای تصویر قرار می‌گیرد و تکمیل این فرم به منزله تایید حضور شما در وبینار است.

اگر وضعیت مدارک شما در دیجی‌کالا تأیید شده باشد، ۲۴ ساعت پس از شرکت در وبینار، وضعیت آموزش شما نیز تأیید خواهد شد. در غیر این صورت ابتدا باید مدارک خود را تکمیل کنید و پس از آن وضعیت آموزش شما تأیید می‌شود و نیازی به شرکت مجدد در وبینار و یا تماس با پشتیبانی نیست.

پس از شرکت در وبینار، یک ایمیل برای شما ارسال می‌شود که حاوی اطلاعات و لینک‌های آموزشی است. شما با دریافت فایل راهنمای فروشندگان، تمامی فرآیندهای مسیر فروشندگی و لینک آموزش‌های ویدیویی و مقالات مرتبط را مشاهده خواهید کرد. همچنین در کانال آپارات مرکز فروشندگان دیجی‌کالا نیز تمامی مراحل به‌صورت کامل، برای مشاهده و دانلود در دسترس شما هستند.

بعد از اتمام ثبت‌نام پنجره‌ «تبریک» باز می‌شود. با کلیک روی دکمه «ورود به پنل فروشندگان» می‌توانید با وارد کردن آدرس ایمیل و رمز عبور وارد پنل‌تان شوید. همچنین با کلیک روی دکمه «مشاهده جدول کمیسیون»، می‌توانید کمیسیون دیجی‌کالا برای گروه کالایی‌های مختلف را مشاهده کنید.

(هویت و دسترسی ایرانیان)

 

پس از اتمام ثبت‌نام و وارد شدن به پنل‌تان با پنجره‌ای روبرو می‌شوید که از شما می‌خواهد فرآیند احراز هویت آنلاین را از طریق سازمان ثبت‌احوال کشور انجام دهید. با کلیک روی گزینه «احراز هویت حساب کاربری» وارد سایت سازمان ثبت‌احوال کشور می‌شوید. تنها ۷ روز فرصت دارید احراز هویت خود را انجام دهید، در غیر اینصورت دسترسی شما به پنل مسدود می‌شود.

در صورتی که ثبت‌نام شما توسط کارشناسان دیجی‌کالا بررسی و تایید شود و  در  دوره آموزشی خود نیز شرکت کنید، می‌توانید فرآیند درج و فروش کالاهای خودتان را شروع کنید. در صورتی که هر یک از مدارک یا اطلاعات شما تایید نشود و نیاز به اصلاح داشته باشد، با ورود به پنل‌تان پیام‌ اخطاری دریافت می‌کنید که دلیل عدم تایید را ذکر کرده است. می‌توانید با تصحیح مدارک یا اطلاعات، تایید نهایی ثبت‌نام‌تان را دریافت کنید.

با تایید ثبت‌نام، می‌توانید کالاهای خود را درج و قیمت‌گذاری کنید و فرآیند فروش را آغاز کنید. شما تا چهار هفته محدودیت دریافت سفارش (تا ۱۰ عدد در روز ) دارید. بعد از آن با سنجش عملکرد تان حجم سفارش به صورت سیستمی محاسبه می‌شود.

درباره ثبت‌نام شخص حقیقی

شما با یک شماره ملی فقط یک بار می‌توانید در پنل فروشندگان دیجی‌کالا ثبت نام کنید.  وقتی خطای تکراری بودن شماره ملی به شما نشان داده می‌شود، به این معنی است که شما قبلا ثبت‌نام کرده‌اید و ممکن است ثبت‌نام شما نیمه‌کاره رها شده باشد. لطفا برای تکمیل ثبت نام قبلی خود اینجا کلیک کنید و با همان ایمیل و رمز عبور قبلی ثبت‌نام خود را تکمیل کنید.

 1. روی رمز عبورم را فراموش کردم، کلیک کنید.
 2. ایمیل خود را در قسمت درخواستی وارد کنید و روی دکمه ارسال ایمیل بازیابی کلیک کنید.
 3. ایمیل خود را بررسی کنید، ایمیلی حاوی لینک تغییر رمز عبور برای شما ارسال شده است . روی لینک ارسالی، کلیک کنید.
 4.  رمز عبور جدید خود را وارد کنید. (رمز عبور باید حداقل هشت کاراکتر و ترکیبی از حداقل یک حرف بزرگ، یک حرف کوچک، یک عدد و یک کاراکتر ویژه باشد)

نام تجاری، نامی است که شما برای پنل فروش خود انتخاب می‌کنید. فروشگاه شما در وب‌سایت دیجی‌کالا با این نام نمایش داده می‌شود. شما در انتخاب این نام نمی‌توانید از برندهای معتبر، نام و نام خانوادگی خود در کنار هم ، اعداد (بصورت عدد یا حروف)، القاب ائمه اطهار و نام‌هایی مغایر با شئونات عرفی و مذهبی جامعه استفاده کنید.

شماره شبا یک عدد ۲۴ رقمی است که با IR آغاز می‌شود و معمولا روی کارت‌های بانکی شما نیز درج شده است. دقت کنید که شماره شبا باید به نام صاحب پنل باشد و نام و نام خانوادگی شما نیز باید دقیقا با مدل ثبت شده در بانک یکسان باشد تا احراز هویت شبا انجام شود.

حجم تصاویر بارگذاری شده باید کمتر از ۲ مگابایت باشد. لطفا ابتدا از مدارک با دوربین گوشی خود عکس بگیرید و سپس تصاویر را از گالری گوشی انتخاب و در محل مربوطه بارگذاری کنید. در نظر داشته باشید که در لحظه بارگذاری، از مدارک عکس‌برداری نکنید.

شما می‌توانید به جای بارگذاری تصویر کارت ملی خود، تصویر یکی دیگر از کارت‌های شناسایی خود را بارگذاری کنید.