چگونه در دیجی کالا فروشنده شویم؟ (مراحل ثبت‌نام)

بسیاری از کسب‌و‌کارها به دلیل نداشتن زیرساخت‌های لازم و چالش‌های فراوان در حوزه فروش آنلاین، فعالیت نمی‌کنند. دیجی‌کالا به عنوان بزرگترین فروشگاه آنلاین خاورمیانه با بیش از شش میلیون بازدید روزانه و ۱۵ سال تجربه، بهترین بستر و بزرگترین ویترین آنلاین برای شما تولیدکنندگان، واردکنندگان، صاحبان برند و همچنین تولیدکنندگان محصولات خانگی است؛ تا یک تجربه بی‌نظیر در فروش آنلاین داشته باشید. برای آشنایی گام به گام با مراحل ثبت‌نام و نکاتی که در حین ثبت‌نام باید در نظر داشته باشید، در این مقاله با ما همراه باشید.

راهنمای گام به گام ثبت‌نام

برای ثبت‌نام در مرکز فروشندگان دیجی‌کالا، پس از کلیک روی لینک ثبت‌نام، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

۱- در کادر اول، شماره موبایل را وارد کنید.

۲- کد تایید برای شما پیامک می‌شود. با وارد کردن آن به مرحله ایجاد رمز می‌روید.

رمز عبور

نکات مهم در انتخاب و حفاظت از رمز عبور پنل فروشندگان

برای انتخاب رمز عبور:

 • حداقل هشت کاراکتر انتخاب کنید.
 • از ترکیب حداقل یک حرف بزرگ، یک حرف کوچک، یک عدد و یک کاراکتر ویژه مانند & استفاده کنید.

 • بهتر است از اطلاعات شخصی مانند اسم، سال تولد، شماره ملی، رنگ مورد علاقه و … استفاده نکنید.
 • کلمات رایج و یا ترکیبات ساده از دیکشنری را انتخاب نکنید مثل: ford –balloon- abcd- 12345

فراموشی رمز عبور

 • اگر قبلا مراحل ثبت‌نام را طی کردید و در حال حاضر رمز عبور خود را فراموش کردید و یا هنگام ثبت‌نام، اخطار تکراری بودن شماره موبایل یا آدرس ایمیل را مشاهده کردید، نیازی به تماس با پشتیبانی نیست. در صفحه ورود یا ثبت‌نام، همان شماره موبایل یا آدرس ایمیل را وارد کنید.
 • سپس روی عبارت فراموشی رمز عبور کلیک کنید تا بتوانید رمزی جدید ایجاد کنید.
 • اگر شماره موبایل خود را وارد کردید، کد فعال‌سازی برای شما پیامک می‌‌شود. با وارد کردن آن می‌توانید رمز جدید خود را ایجاد کنید.
 • در صورت وارد کردن ایمیل نیز inbox یا spam ایمیل خود را بررسی کنید. ایمیل حاوی لینک تغییر رمز برای شما ارسال شده است. با کلیک روی لینک می‌توانید رمز جدید خود را وارد کنید.

انتخاب نوع فروشنده

ثبت‌نام در مرکز فروشندگان دیجی‌کالا، به دو صورت حقیقی و حقوقی انجام می‌شود.

اگر قصد فروش به عنوان یک شرکت دارای شماره ثبت، شناسه ملی و کد اقتصادی را دارید، به عنوان فروشنده حقوقی ثبت‌نام خود را انجام دهید. در غیر اینصورت برای ثبت‌نام، فروشنده حقیقی را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید اطلاعات بیشتر در مورد مدارک و شرایط لازم برای هر نوع فروشندگی را در این لینک مشاهده کنید. برخی از مدارک برای شروع ثبت‌نام الزامی نیستند و  می‌توانید پس از ثبت‌نام نیز آن‌ها را تکمیل کنید.

در انتها با پیام زیر روبرو می‌شوید.

تکمیل حساب کاربری پس از ثبت‌نام

تکمیل مراحل ثبت‌نام فروشنده حقیقی

تکمیل مراحل ثبت‌نام فروشنده حقوقی

در صورتی که در زمان ثبت‌نام برخی اطلاعات را که وارد کردن آن‌ها اختیاری بوده است، تکمیل نکرده‌اید؛ برای تکمیل آن وارد پنل شوید، سپس از قسمت مشاهده حساب کاربری (پروفایل) این موارد را تکمیل کنید.

اطلاعات مالک کسب‌وکار

نام و نام خانوادگی:

نام و نام خانوادگی خود را به طور کامل در این قسمت بنویسید (توجه داشته باشید که اطلاعات نام شما باید دقیقا مطابق با کارت ملی باشد؛ اگر نام خانوادگی شما دارای پسوند یا پیشوند است، حتما آن را وارد کنید.)

شما باید در سامانه هدا احراز هویت خود را انجام دهید. در صورت درست بودن اطلاعات درج شده در پنل و سامانه هدا، پیام «تایید نشده» به «تایید شده» تغییر می‌کند.

کد ملی:

کد ملی خود را وارد کنید.

توجه داشته باشید که کد ملی باید با اطلاعات صاحب پنل و حساب یکسان باشد.

ایمیل:

بسیاری از اطلاعیه‌های مهم، اخبار، موارد آموزشی، گزارش‌های فروش و مالی و … از طریق ایمیل اعلام می‌شود. به همین دلیل نوشتن آدرس ایمیل اجباری است.

در نظر داشته باشید که حتما ایمیلی را وارد کنید که به آن دسترسی دارید، چون در مرحله بعد از شما می‌خواهیم که ایمیل را باز کنید.

پس از وارد کردن ایمیل کد تایید به ایمیل شما ارسال خواهد شد. لطفا کد تایید را در این مرحله وارد کنید.

در صورت وارد کردن کد اشتباه، پیام «کد نادرست است» را دریافت خواهید کرد.

ویرایش ایمیل:

همچنین اگر درخواست ویرایش آدرس ایمیل را داشتید، در همین قسمت می توانید ایمیل جدید وارد کرده و با تایید آن، اطلاع‌رسانی‌ها به آدرس ایمیل جدید شما ارسال خواهد شد.

اطلاعات فروشگاه

کد فروشنده:

شناسه‌ای است که دیجی‌کالا منحصرا به شما اختصاص می‌دهد. این کد با نام شناسه، سلر آیدی (Seller ID) نیز شناخته می‌شود.

نام تجاری:

نامی است که شما برای پنل فروشگاهی خود انتخاب می‌کنید. این نام به عنوان نام فروشگاه شما در وب‌سایت دیجی‌کالا نمایش داده می‌شود.

در انتخاب نام فروشگاه به موارد زیر دقت کنید:

 • نام تجاری نبایدطولانی و بیش از سه کلمه باشد.
 • استفاده از کلمات: «فروشگاه اینترنتی»، «آنلاین»، «سلر»، «دیجی»، «ارگانیک»، «انتشارات»، «نشر» و «نام و القاب ائمه اطهار» در نام فروشگاه امکان‌پذیر نیست.
 • استفاده از کاراکتر (فتحه، ضمه، کسره، ویرگول و…) امکان‌پذیر نیست.
 • شما نمی‌توانیداز نام یک شرکت حقوقی، برند معتبر یا آدرس وب‌سایت برای فروشگاه خود استفاده کنید.
 • استفاده از اعداد به هر دو شکل حروف و عدد امکان‌پذیر نیست.
 • تکرار حروف یک کلمه برای نام تجاری قابل قبول نیست.مانند: «دیناااااااا گالری»
 • رعایت نکردن فاصله بین کلمه‌ها باعث عدم تاییدنام تجاری می‌شود.
 • نمی‌توانیداز کلمات اختصاری برای نام تجاری استفاده کنید. مانند: «اس بی تی» یا «اس جی کالا»
 • استفاده از نام و نام‌خانوادگی، در کنار هم در نام فروشگاه امکان‌پذیر نیست. همچنین استفاده از نام موسسات، شرکت‌ها و برندهای معروف در نام فروشگاه امکان‌پذیر نیست.

شماره تلفن ثابت فروشگاه:

شما می‌توانید برای برخی از هماهنگی‌ها و برقراری تماس‌های بعدی، شماره ثابت خود را نیز وارد کنید. تا در صورتی‌که شماره همراه شما پاسخ‌گو نبود، با شماره ثابت شما تماس بگیریم. ابتدای شماره تلفن ثابت، کد شهر را وارد کنید.

وب‌سایت فروشگاه:

 در این قسمت می‌توانید آدرس سایت فروشگاهی خود را  وارد کنید.

تقویم کاری

یکی از مزایای فروش در دیجی‌کالا این است که می‌توانید با استفاده از تقویم کاری که در پروفایل شما است، روزهای کاری را به عنوان روز تعطیل خود ثبت کنید و یا برعکس، روزهای تعطیل رسمی را به عنوان روز کاری تعیین کنید. این قابلیت در فروش شما تاثیر مثبتی خواهد داشت.

برای مطالعه بیشتر در این خصوص مقاله «تقویم کاری در پنل فروشندگان» را مطالعه کنید.

نماد فروشگاه (لوگو):

نمایش نام لوگو شما، باعث می‌شود حرفه‌ای نمایش داده شوید و خریداران اعتماد بیشتری به شما کنند.

برای ثبت لوگو باید تصویری که بارگذاری می‌کنید شرایط زیر را داشته باشد:

 • پس‌زمینه ترجیحاً سفید
 • قالب تصویر مربع
 • ابعاد تصویر حداقل ۶۰۰ در ۶۰۰ پیکسل
 • فرمت PNG یا JPG

آدرس‌ها

آدرس شما:

اگر فروشگاه ندارید، آدرس منزل، مغازه یا انبار شخصی خود را اضافه کنید. بعد از تعیین آدرس روی نقشه، سایر اطلاعات، از جمله پلاک و کدپستی  را وارد کنید.

آدرس انبار:

در آینده برای تحویل گرفتن  کالاها یا تحویل دادن کالاهای مرجوعی با استفاده از ناوگان دیجی‌کالا، آدرس انبار را در این قسمت اضافه کنید.

می توانید در این قسمت  آدرس خود را به عنوان انبار مرجوعی و یا تحویل کالا انتخاب کنید.

اطلاعات مالی:

شماره کارت

شماره کارت باید متعلق به صاحب کد ملی باشد. در صورت تمایل می‌توانید شماره شبا را به جای شماره کارت وارد کنید. بعد از نمایش اطلاعات، در صورتی که شماره حساب متعلق به شما بود گزینه ثبت را انتخاب کنید.

صاحب یا صاحبان حساب

صاحبان امضا مختص فروشندگان حقوقی است و فروشندگان حقیقی نیازی به تکمیل این قسمت ندارند. صاحبان امضا فرد یا افرادی هستند که طبق آگهی روزنامه رسمی، صاحبان امضای اوراق و مستندات شرکت هستند.

برای درج نام صاحبان امضا، نکات زیر را درنظر داشته باشید:

 • اسامی بدون هیچ لقب یا سمت (آقا/خانم، مدیر و …) و به‌ صورت کامل طبق کارت ملی صاحب یا صاحبان امضا وارد شود.
 • از نوشتن اسامی اضافه خودداری کنید. مثلا اگر در روزنامه رسمی دو نفر منفردا حق امضا دارند، نام یک نفر را وارد کنید و اگر حق امضا متفقا بود، باید نام همه افراد را به همان صورت وارد کنید.

روزنامه رسمی

در این قسمت لطفا روزنامه رسمی صاحبین امضا (شامل پاراگراف «کلیه اسناد و اوراق بهادار با امضای … معتبر است») را بارگذاری کنید.

در صورت وجود تغییرات در شرکت، آگهی تغییرات روزنامه رسمی را نیز بارگذاری کنید.

گواهی ارزش افزوده

با توجه به حذف نسخه فیزیکی گواهی ارزش افزوده، لطفا از صفحه بررسی ثبت نام مودیان مالیات بر ارزش افزوده در سامانه evat با وارد کردن شماره شناسه ملی و یا شماره اقتصادی، عکس گرفته و در محل گواهی ارزش افزوده بارگذاری کنید.

 مدارک:

مدرکی که تمایل به بارگذاری آن دارید را در این قسمت اضافه کنید.

تصویر باید بدون چروک با نوشته‌های خوانا و حجم کمتر از ۲ مگابایت باشد.

فروش برخی از کالاها نیازمند ارائه مدرک است. مدارک مربوط به مجوز فروش را نیز اینجا می‌توانید بارگذاری کنید. لیست کامل این گروه‌های کالایی را در این لینک ببینید.

برخی از مدارک برای بارگذاری نیاز به اعلام تاریخ انقضا و … در قسمت مربوطه دارند.

اگر تاریخ انقضای مدرک با تصویر بارگذاری شده یکسان نباشد و یا تصویر ناخوانا و نامناسب باشد، امکان تایید آن وجود ندارد.

قرارداد:

برای اجرای بهینه قرارداد فی مابین و تسهیل ارائه خدمات بهتر، شما باید متن قرارداد را مطالعه و در صورت تمایل به ادامه همکاری، آن را تایید کنید.

آموزش:

در این مرحله ابتدا سوالاتی از شما پرسیده می‌شود که پاسخ به آن‌ها به ما کمک می‌کند فرایند آموزش و تقویت فروش را به درستی پیگیری کنیم.

پس از پاسخ به این سوالات، وارد مرحله انتخاب زمان وبینار (کلاس آموزشی) می‌شوید.

این کلاس آموزشی رایگان و آنلاین است و هدف از آن آشنایی شما با مسیر فروشنده شدن در دیجی‌کالا و فرآیندهای مربوط به آن است. این وبینار همه روزه (حتی روزهای تعطیل) و در ۴ زمان مختلف برگزار می‌شود و مدت زمان حدودی آن ۳۰ دقیقه است.

لطفا در نظر داشته باشید که برای شروع فرآیند فروش در دیجی‌کالا و امکان قیمت‌گذاری کالاها، باید وضعیت قرارداد، ثبت‌نام و آموزش شما، تکمیل شده باشد