چگونه به عنوان فروشنده حقوقی در دیجی‌کالا ثبت‌نام کنیم؟

بسیاری از کسب و کارها به دلیل نداشتن زیرساخت‌های لازم و چالش‌های فراوان در حوزه فروش آنلاین، فعالیت نمی‌کنند. دیجی‌کالا به عنوان بزرگترین فروشگاه آنلاین خاورمیانه با بیش از شش میلیون بازدید روزانه و ۱۵ سال تجربه، بهترین بستر برای شما تولیدکنندگان، واردکنندگان و صاحبان برند است تا یک تجربه بی‌نظیر در فروش آنلاین داشته باشید. برای آشنایی گام به گام با مراحل ثبت‌نام به عنوان شخص حقوقی و نکاتی که در حین ثبت‌نام باید در نظر داشته باشید، در این مقاله با ما همراه باشید. 

پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه مراحل ثبت‌نام، مقاله «مدارک و شرایط لازم برای ثبت‌نام در دیجی‌کالا» را مطالعه کنید. 

از طریق ایمیل

 1. وارد صفحه ثبت‌نام شوید.
 2. آدرس ایمیل خودتان را در کادر اول وارد کنید.
 3. یک رمز عبور انتخاب کنید و آن را در کادر  دوم وارد کنید. رمز عبور باید حداقل هشت کاراکتر و ترکیبی از حداقل یک حرف بزرگ، یک حرف کوچک، یک عدد و یک کاراکتر ویژه باشد. بهتر است از اطلاعات شخصی مانند اسم، سال تولد، شماره ملی، رنگ مورد علاقه و … استفاده نکنید. همچنین کلمه‌های رایج یا ساده از دیکشنری را انتخاب نکنید.
 4. در کادر سوم شماره تلفن همراه خودتان را وارد کنید و  روی دکمه ثبت‌نام کلیک کنید.
 5. کد فعال‌سازی برای شما ایمیل می‌شود. بنابراین وارد ایمیل‌تان شوید کد را یادداشت کرده و آن را در صفحه ‌ثبت‌نام وارد کنید و روی دکمه «ثبت کد تایید» کلیک کنید. در صورتی که ایمیل کد فعال‌سازی را در Inbox ایمیل‌تان مشاهده نکردید حتما پوشه Spam را کنترل کنید.

وارد کردن اطلاعات شرکتی  و اطلاعات تماس

۱- پس از ثبت کد تایید وارد صفحه دیگری شده و با این سوال روبرو می‌شوید: «چه نوع فروشنده‌ای هستید؟»  از دو گزینه شخص حقیقی و شخص حقوقی ، «شخص حقوقی» را انتخاب کنید. (در صورتی که تمایل دارید به عنوان شخص حقیقی ثبت‌نام کنید؛ مقاله مراحل ثبت‌نام شخص حقیقی را  مطالعه کنید.)

۲- «اطلاعات شرکتی» خود را تکمیل می‌کنید. این اطلاعات شامل: نام شرکت، نوع شرکت (سهامی عام، سهامی خاص، مسئولیت محدود و تعاونی)، شماره ثبت که در روزنامه رسمی درج شده است، شناسه ملی شرکت، کد اقتصادی با توجه به برگه ارزش افزوده و نام صاحبان حق امضا مطابق با آخرین تغییرات روزنامه رسمی است.

لطفا توجه کنید، در صورتی که در استعلام evat شناسه اقتصادی درج شده باشد وارد کردن آن در پنل اجباری است و در صورتی که درج نشده باشد، فیلد مربوط به شناسه اقتصادی را تکمیل نکنید.

۳- سپس اطلاعات تماس شرکت خود را مطابق با برگه ارزش افزوده یا آخرین گواهی تغییرات روزنامه رسمی وارد می‌کنید. اطلاعات تماس شامل: استان و شهر محل سکونت، آدرس دقیق محل سکونت، کدپستی، تعیین موقعیت مکانی روی نقشه، شماره تلفن ثابت و تلفن همراه برای هماهنگی و برقراری تماس‌های بعدی است. توجه داشته باشید که در مراحل بعد کد اعتبارسنجی صحت شماره تلفن همراه، به شماره‌ای که وارد کرده‌اید، ارسال می‌شود. بنابراین از درست وارد کردن آن مطمئن شوید.

وارد کردن

۱- در این مرحله باید اطلاعات تجاری خود را تکمیل کنید. اولین گزینه از اطلاعات تجاری انتخاب «نام فروشگاه» است. این نام در سایت دیجی‌کالا نمایش داده می‌شود پس بهتر است مطابق با حوزه فعالیت و فروش‌تان باشد.

 

در انتخاب نام فروشگاه به موارد زیر دقت کنید:

 • نام تجاری نباید طولانی و بیش از سه کلمه باشد.
 • استفاده از کلمات: «فروشگاه اینترنتی»، «آنلاین»، «سلر»، «دیجی»، «ارگانیک»، «انتشارات»، «نشر»، «شرکت»،«هلدینگ»، «صنایع» و «نام و القاب ائمه اطهار» در نام فروشگاه امکان‌پذیر نیست.
 • استفاده از کاراکتر (فتحه، ضمه، کسره، ویرگول و…) امکان‌پذیر نیست.
 • نمی‌توانید از نام یک شرکت حقوقی (به غیر از شرکت خودتان)، برند معتبر یا آدرس وب‌سایت استفاده کنید.
 • استفاده از اعداد به هر دو شکل حروف و عدد امکان‌پذیر نیست.
 • تکرار حروف یک کلمه برای نام تجاری قابل قبول نیست. مانند: «دیناااااااا گالری»
 • رعایت نکردن فاصله بین کلمه‌ها باعث عدم تایید نام تجاری می‌شود.
 • نمی‌توانید از کلمات اختصاری برای نام تجاری استفاده کنید. مانند: «اس بی تی» یا «اس جی کالا»
 • استفاده از نام و نام‌خانوادگی در نام فروشگاه در کنار هم امکان‌پذیر نیست.

۲- پس از تعیین نام فروشگاه، باید «شماره شبا» خود را وارد کنید. با توجه به اینکه شما به عنوان فرد حقوقی ثبت‌نام می‌کنید، شماره شبا باید به نام شرکت ثبت‌شده باشد. یعنی نام شرکت‌تان در برگه ارزش افزوده و در بانک دقیقا باید یکسان باشد.

نکته مهم:

اگر پس از وارد کردن شماره شبا پیامی مبنی بر «عدم تطابق نام و نام‌خانوادگی با شماره شبا» دریافت کردید، دو مرحله را برای رفع این مشکل طی کنید:

 1. ابتدا از صحیح بودن شماره شبا خود مطمئن شوید.
 2. نام شما در بانک به هر شکلی که وارد شده باشد، باید در هنگام ثبت‌نام هم به همان شکل در دیجی‌کالا ثبت شود. 

با مراجعه به بانک یا سایت بانک صادر‌کننده شماره شبا، نامی که بانک به شماره شبا شما اختصاص داده است را دریافت کنید.

۳- پس از وارد کردن شماره شبا، گزینه «قصد فروش چه کالاهایی را دارید؟» مشاهده می‌کنید. لطفا با توجه به حوزه فروش خود گروه مورد نظر را از میان گزینه‌ها انتخاب کنید. لطفا توجه داشته باشید انتخاب یک گروه به معنی عدم امکان فروش در سایر گروه‌ها نیست. 

۴- در گزینه بعدی از شما در خصوص «تعداد حدودی تنوع کالای آماده فروش» پرسیده می‌شود. لطفا تعداد کالایی که در حال حاضر قصد فروش آن‌ها را دارید، وارد کنید.

۵- در انتها روی دکمه ادامه کلیک کنید. پنجره‌ای برای شما باز می‌شود که باید اطلاعات حساب خود را تایید یا تصحیح کنید.

۶- سپس، قرارداد دیجی‌کالا روی صفحه نمایش داده می‌شود. قرارداد را کامل مطالعه کنید. در انتهای آن دو گزینه مبنی بر موافقت یا عدم موافقت با قرارداد، مشاهده می‌کنید. در صورت انتخاب گزینه عدم موافقت، فرآیند ثبت‌نام متوقف می‌شود. 

۷-با انتخاب گزینه «قرارداد همکاری را مطالعه کردم و موافقم»، پنجره کد اعتبار‌سنجی موبایل باز می‌شود. در این مرحله باید کدی را که به  تلفن همراه شما ارسال شده است، در این پنجره وارد  و روی دکمه «ثبت کد تایید» کلیک کنید.

۱- در مرحله بعد، وارد صفحه بارگذاری مدارک می‌شوید. 

۲- ابتدا تصویر «گواهی ارزش افزوده» را بارگذاری کنید.

 

نکته مهم:

اگر مشمول مالیات هستید و برگه گواهی ارزش افزوده دارید؛ وارد سایت evat.ir شوید. به بخش «بررسی ثبت‌نام مودیان مالیات بر ارزش افزوده» مراجعه کنید؛ با وارد کردن شناسه ملی و شماره اقتصادی شرکت خودتان و کلیک روی دکمه جستجو،  نام و آدرس شرکت شما ظاهر می‌شود؛ از آن صفحه عکس بگیرید و در این قسمت بارگذاری کنید.

در صورتی که معاف از مالیات هستید، با توجه به اینکه با ثبت‌نام در دیجی‌کالا و داشتن یک پنل فروشندگی، می‌توانید کالاهای متفاوتی را بفروشید، تایید ثبت‌نام شما بدون استعلام از اداره امور مالیاتی کشور امکان‌پذیر نیست. بنابراین شما نیز باید تصویر صفحه «بررسی ثبت‌نام مودیان مالیات بر ارزش‌افزوده» خود را بارگذاری کنید.

۳- سپس تصویر روزنامه رسمی شرکت خود را بارگذاری کنید. روزنامه رسمی باید گواهی آخرین تغییرات شرکت بوده و در آن نام صاحبین امضا مشخص باشد. در قسمت بعد باید تصویر پشت و روی کارت ملی صاحبان حق امضا را در یک تصویر بارگذاری کنید. در انتها دکمه ثبت نهایی را انتخاب کنید تا وارد مرحله بعدی شوید.

ثبت‌نام و شرکت در دوره

برای شروع فعالیت خود در دیجی‌کالا به عنوان فروشنده و پیش از درج و قیمت‌گذاری کالا، باید در وبینار آموزشی رایگان فروشندگان که به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می‌شود، شرکت کنید. 

شرکت در این وبینار الزامی است و تا زمانی که در این دوره آموزشی شرکت نکنید امکان قیمت‌گذاری و فروش کالا را ندارید. در صورتی که برای انتخاب روز و ساعت برگزاری دوره آموزشی مطمئن نیستید، می‌توانید با انتخاب گزینه «بعدا ثبت‌نام می‌کنم» پنجره را ببندید.

بسیار مهم است که فردی که مسئولیت کار با پنل فروشندگی را به عهده دارد، در این کلاس شرکت کند.

همچنین شما می‌توانید از طریق صفحه تقویم وبینارهای آموزشی و با کلیک روی لینک وبینار، در یکی از زمان‌های مشخص‌شده (همه روزه در ۴ زمان مختلف) در وبینار شرکت کنید. در انتهای وبینار یک فرم نظرسنجی در بالای تصویر قرار می‌گیرد و تکمیل این فرم به منزله تایید حضور شما در وبینار است.

اگر وضعیت مدارک شما در دیجی‌کالا تأیید شده باشد، ۲۴ ساعت پس از شرکت در وبینار، وضعیت آموزش شما نیز تأیید خواهد شد. در غیر این صورت ابتدا باید مدارک خود را تکمیل کنید و پس از آن وضعیت آموزش شما تأیید می‌شود و نیازی به شرکت مجدد در وبینار و یا تماس با پشتیبانی نیست.

پس از شرکت در وبینار، یک ایمیل برای شما ارسال می‌شود که حاوی اطلاعات و لینک‌های آموزشی است. شما با دریافت فایل راهنمای فروشندگان، تمامی فرآیندهای مسیر فروشندگی و لینک آموزش‌های ویدیویی و مقالات مرتبط را مشاهده خواهید کرد. همچنین در کانال آپارات مرکز فروشندگان دیجی‌کالا نیز تمامی مراحل به‌صورت کامل، برای مشاهده و دانلود در دسترس شما هستند.

بعد از اتمام ثبت‌نام پنجره‌ «تبریک» باز می‌شود. با کلیک روی دکمه «ورود به پنل فروشندگان» می‌توانید با وارد کردن آدرس ایمیل و رمز عبور وارد پنل‌تان شوید. همچنین با کلیک روی دکمه «مشاهده جدول کمیسیون»، می‌توانید کمیسیون دیجی‌کالا برای گروه کالایی‌های مختلف را مشاهده کنید.

در صورتی که ثبت‌نام شما توسط کارشناسان دیجی‌کالا بررسی و تایید شود و در دوره آموزشی خود نیز شرکت کنید، می‌توانید فرآیند درج و فروش کالاهای خودتان را شروع کنید. در صورتی که هر یک از مدارک یا اطلاعات شما تایید نشود و نیاز به اصلاح داشته باشد، با ورود به پنل‌تان پیام‌ اخطاری دریافت می‌کنید که دلیل عدم تایید را ذکر کرده است. می‌توانید با تصحیح مدارک یا اطلاعات، تایید نهایی ثبت‌نام‌تان را دریافت کنید.

با تایید ثبت‌نام، می‌توانید کالاهای خود را درج و قیمت‌گذاری کنید و فرآیند فروش را آغاز کنید. شما تا چهار هفته محدودیت دریافت سفارش (تا ۱۰ عدد در روز ) دارید. بعد از آن با سنجش عملکرد تان حجم سفارش به صورت سیستمی محاسبه می‌شود.

درباره ثبت‌نام شخص حقوقی

 1. روی رمز عبورم را فراموش کردم، کلیک کنید.
 2. ایمیل خود را در قسمت درخواستی وارد کنید و روی دکمه ارسال ایمیل بازیابی کلیک کنید.
 3. ایمیل خود را بررسی کنید، ایمیلی حاوی لینک تغییر رمز عبور برای شما ارسال شده است . روی لینک ارسالی، کلیک کنید.
 4.  رمز عبور جدید خود را وارد کنید. (رمز عبور باید حداقل هشت کاراکتر و ترکیبی از حداقل یک حرف بزرگ، یک حرف کوچک، یک عدد و یک کاراکتر ویژه باشد)

نام تجاری، نامی است که شما برای پنل فروش خود انتخاب می‌کنید. فروشگاه شما در وب‌سایت دیجی‌کالا با این نام نمایش داده می‌شود. شما در انتخاب این نام نمی‌توانید از برندهای معتبر، نام و نام خانوادگی خود در کنار هم ، اعداد (بصورت عدد یا حروف)، القاب ائمه اطهار و نام‌هایی مغایر با شئونات عرفی و مذهبی جامعه استفاده کنید.

شماره شبا یک عدد ۲۴ رقمی است که با IR آغاز می‌شود و معمولا روی کارت‌ بانکی شما نیز درج شده است. شماره شبا باید به نام شرکت ثبت‌شده باشد. یعنی نام شرکت‌تان در برگه ارزش افزوده و در بانک دقیقا باید یکسان باشد.

حجم تصاویر بارگذاری شده باید کمتر از ۲ مگابایت باشد. لطفا ابتدا از مدارک با دوربین گوشی خود عکس بگیرید و سپس تصاویر را از گالری گوشی انتخاب و در محل مربوطه بارگذاری کنید. در نظر داشته باشید که در لحظه بارگذاری، از مدارک عکس‌برداری نکنید.