آنچه باید درباره فروش کالای غیراصل در دیجی‌کالا بدانیم

جلب اعتماد مشتری یکی از اصول مهم برای هر کسب و کاری است و فروشندگان حرفه‌ای در کنار فروش برای بازگشت مشتری و خرید مجدد نیز استراتژی دارند. 

یکی از مهم‌ترین اصولی که دیجی‌کالا همواره به آن متعهد بوده است، کسب رضایت مشتریان و ایجاد اطمینان برای خرید کالای اصل است. بنابراین فروش کالای غیر‌اصل با عنوان کالای اصل در وب‌سایت دیجی‌کالا تحت هر شرایطی کاملا ممنوع است.

با توجه به شرایط فعلی بازار که امکان تهیه ‌کالای اصل برای تامین‌کنندگان و مشتریان دشوار است، خرید محصولات غیر اصل نیز در فروشگاه دیجی‌کالا امکان‌پذیر است.

فروشندگان دیجی‌کالا می‌توانند با رعایت قوانین و مقررات و به شرط شفاف‌سازی برای مشتریان، کالاهای غیر‌اصل را نیز عرضه کنند. مهمترین اصل در این خصوص دادن آگاهی کامل به خریدار است و مشتری دیجی‌کالا باید بداند که محصولی که قصد خریدش را دارد غیراصل است.

این شرایط شامل کالاهای لوازم آرایشی، بهداشتی، عطر و ادکلن نیست و این قبیل کالاها نیاز به لیبل وزارت بهداشت یا سیب سلامت دارند.

در همین راستا، فروشندگان باید هنگام درج کالای غیراصل «نشان کالای غیراصل» را برای کالای خود فعال کنند.

برای آشنایی بیشتر با کالای غیراصل این مقاله را مطالعه کنید.

تعریف

کالای غیر‌اصل به کالایی گفته می‌شود که به تقلید از یک برند ثبت‌شده تولید شده باشد. در صورتی که کالا به قصد گمراه کردن خریدار و به شکلی تولید شده باشد که کالای اصلی را در ذهن مشتری تداعی کند کالای غیر‌اصل محسوب شده و  فروش آن بدون فعال کردن «نشان غیراصل» حتی در صورتی که برند آن متفرقه درج شده باشد، ممنوع است.

موارد زیر نیز شامل غیراصل بودن کالا است:

  • اگر فیزیک یا بسته‌بندی یک کالا، کپی و مشابه کالای اصلی و رسمی باشد. 
  • فونت و نوشته‌های کالا با اندکی تغییر و گاهی غلط املایی، مشابه کالای اصلی باشد.
  • کالا هرگز توسط برند ادعاشده تولید نشده باشد.

لازم به ذکر است، حتی اگر برند محصول را در زمان درج کالا متفرقه انتخاب کنید اما در تصاویر و عنوان کالا نام برند اصلی ذکر شود، طبق مواردی که تا کنون اشاره کردیم، آن کالا، غیر‌اصل است و فروش آن مشمول جریمه خواهد شد.

معیار تشخیص اصالت کالا مراکز مورد تایید مانند، سایت اصلی برند، شرکت‌های وارد‎‌کننده‌ یا تولید‌کننده‌ قانونی کالا است.

این موضوع در تمام گروه‌های کالایی اهمیت دارد اما در بعضی از موارد مانند گروه لوازم آرایشی و بهداشتی، کالاهای دیجیتال، لوازم جانبی موبایل و پوشاک اهمیت بیشتری نیز دارد.

کارشناسان دیجی کالا اصالت کالا  را با معیارهای زیر بررسی می‌کنند:

مقایسه‌ مشخصات و قیمت کالا با سایت‌های مرجع و معتبر داخلی و خارجی

بررسی گارانتی‌های مورد تایید اتحادیه برای عرضه‌ کالا

بررسی و مقایسه بسته‌بندی و تصاویر کالا با سایت‌های مرجع و معتبر داخلی و خارجی

چگونه را برای کالای خود فعال کنیم؟

زمانی که قصد دارید کالای غیراصلی را در دیجی‌کالا بفروشید، باید در گام دوم درج کالا که مفصلا در  این مقاله به آن پرداختیم در قسمت «اصالت کالا»،  نشان کالای غیر اصل را انتخاب کنید. (مانند تصویر زیر)

با انتخاب نشان کالای غیراصل، چه تغییری می‌کند؟

  • انتهای عنوان کالا در وب‌سایت، عبارت «غیراصل»درج می‌شود.
  • پایین گزینه افزودن به سبد خرید ، جمله «این محصول توسط تولید کننده اصلی (برند) تولید نشده است» نشان داده می‌شود.
  • در صفحه لیست کالاها، عبارت «غیراصل» در کنار نام فروشنده با رنگ قرمز درج می‌شود.
  • برای برند کالا فقط گزینه«متفرقه» قابل انتخاب است.
  • تنها گارانتی موجود برای این کالا «گارانتی سلامت فیزیکی کالا» است.

در فروش کالای غیراصل بدون دریافت نشان غیراصل چیست؟

درصورتی‌که کالای غیر‌اصل به عنوان کالای اصلی و بدون نشان کالای غیر‌اصل به فروش برسد، فروشنده مشمول جریمه خواهد شد.

لطفا توجه کنید که در صورت شناسایی کالای غیر اصل توسط کارشناسان دیجی‌کالا، فروشنده موظف به پرداخت جریمه‌ای معادل با ۱۰ برابر قیمت محصول فروش رفته ضربدر تعداد کل فروخته شده از آن محصول از ابتدا‏ خواهد بود که مبلغ جریمه از صورت‌حساب فروشنده کسر خواهد شد، همچنین دیجی‌کالا مجاز به فسخ قرارداد همکاری با ایشان است.

حداقل مبلغ جریمه ۵ میلیون تومان است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جزئیات جریمه فروش کالای غیر‌اصل می‌توانید به پنل فروشندگی خود، منوی گزارشات، زیر منوی کمیسیون، هزینه‌ها و جرایم و سپس قسمت جرایم مراجعه کنید.

را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص کالای اصل از غیراصل، توجه به بسته‌بندی کالاها، قیمت آن‌ها و مقایسه با کالای اصلی که در سایت معتبر آن برند معرفی شده است بسیار کمک‌کننده است. در ادامه در مورد گروه‌های کالایی  که حساسیت بیشتری در این خصوص دارند، توضیح می‌دهیم.

لوازم آرایشی و بهداشتی و محصولات خوراکی

لوازم آرایشی، بهداشتی، عطر، ادکلن و محصولات خوراکی به‌صورت مستقیم با پوست، مو و سلامت افراد در ارتباط هستند به همین دلیل جز گروه‌های بسیار حساس هستند و پیرو دستور مستقیم وزارت بهداشت، فروش آن‌ها تنها با برچسب اصالت کالا و سیب سبز امکان‌پذیر است. فروش کالاهایی که برچسب اصالت و سیب سلامت را نداشته باشند و یا برچسب غیراصل داشته باشند، توسط وزارت بهداشت پیگرد قانونی می‌شوند. 

در واقع داشتن برچسب اصالت کالا و سیب سلامت در این گروه‌های کالایی، نشانی مبنی بر اصل بودن کالا است.

برای مطالعه در مورد برچسب اصالت کالا و سیب سلامت، اینجا لینک کلیک کنید.

لوازم جانبی موبایل

در خصوص بسیاری از لوازم جانبی موبایل با مقایسه‌ بسته‌بندی کالا، کیفیت و ظاهر محصول می‌توان به اصالت کالا پی‌برد. همچنین بررسی و مقایسه‌ قیمت جهانی این محصولات به شما کمک خواهد کرد تا از اصالت کالای مورد نظر اطمینان پیدا کنید. اگر قیمت ریالی محصولی که قصد خرید و فروش آن را دارید، از قیمت دلاری آن در سایت‌های بین‌المللی کمتر باشد غیرمنطقی و غیرقابل قبول است. 

لوازم برقی

در برخی از گروه‌های کالایی اگر کالا با گارانتی مورد تایید اتحادیه‌ مربوطه به‌فروش برسد، می‌توان از اصالت کالا اطمینان داشت (محصولات اتحادیه فناوران رایانه تهران یا اتحادیه لوازم خانگی برقی)

به‌طور مثال: در گروه لوازم شخصی برقی، ریش تراش برند فیلیپس اگر با گارانتی شکوفا الکتریک که گارانتی مورد تایید اتحادیه است به‌فروش برسد می‌توان از اصل بودن کالا مطمئن بود.

اگر کالای غیراصل را پیش از این درج کردیم، چه کار کنیم؟

اگر قبلا کالای غیراصلی را بدون فعال کردن نشان غیراصل درج کردیم، می‌توانیم با غیر فعال کردن و گزارش کردن این کالاها به تیم نظارت و پایش از طریق فرم زیر، از جریمه شدن معاف شویم. بنابراین باید در اسرع وقت نسبت به غیرفعال کردن کالاها و ارسال فرم اقدام کنیم.

فرم  گزارش کالای غیر اصل

همکاران دیجی‌کالا پس از بررسی لیست ارسالی، نشان کالای غیر اصل را برای این کالاها فعال کرده و می‌توانیم  آن‌ها را مجددا قیمت‌گذاری  کرده و با نشان غیراصل بفروشیم.