نحوه محاسبه امتیاز عملکرد فروشندگان

حتما با امتیاز عملکرد فروشنده آشنا هستید و آن را در کنار نام هر فروشنده در وبسایت دیجی‌کالا دیده‌اید. اما تا کنون از خودتان پرسیده‌اید اهمیت این امتیاز در چیست؟ و چرا فروشندگان باید امتیاز عملکرد بالایی داشته باشند؟

در پاسخ به این سوال‌ها باید بگوییم امتیاز عملکرد فروشنده به دلایل زیر اهمیت بالایی دارد:

۱ .  خریدار در زمان ثبت سفارش آن را ملاک خرید خود قرار داده و ترجیح می‌دهد از فروشنده‌ای خرید کند که عملکرد بهتری دارد.

۲ .  برای برنده شدن بای‌باکس لازم است که فروشنده امتیاز عملکرد بالایی داشته باشد.

۳ .  دیگر اهمیت این موضوع هم این است که اگر فروشنده عملکرد ضعیفی داشته باشد دچار محدودیت‌هایی برای ادامه فعالیت خودش در سایت دیجی‌کالا خواهد شد.

امتیاز عملکرد فروشندگان بر اساس سه عامل مهم محاسبه می‌شود که شامل ارسال به موقع سفارش، عدم لغو سفارش و عدم بازگشت کالا است.

دوره زمانی محاسبه این معیار، چهار هفته گذشته است که از دو هفته پیش از هفته جاری محاسبه می‌شود.

مثلا اگر امتیاز عملکرد شما در روز ۲۵ خردادماه عدد ۴ است، بازه زمانی محاسبه این امتیاز از ۱۴ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد است.

توجه کنید که امتیاز عملکرد همان‌طور که از نام آن مشخص است مبنای عملکرد فروشنده محسوب می‌شود و اگر فروشنده‌ای دارای عملکرد ضعیف باشد، شامل محدودیت‌هایی در تعداد سفارش و … می‌شود.

در ساختار جدید که از اول مهرماه ۱۴۰۰اجرا می‌شود، وزن هر یک از این عوامل تغییر خواهد کرد و به ترتیب آستانه‌های جدید (وزن ارسال به موقع سفارش ۳۰درصد، عدم لغو سفارش ۴۰درصد و عدم بازگشت کالا ۳۰درصد) طبق جدول زیر هستند.

 

تغییرات و مبنای محاسبات جدید

همان‌طور که می‌بینید بر این اساس آستانه قابل قبول امتیازها هم تغییر می‌کند که باعث تغییر در امتیاز عملکرد فروشنده نیز می‌شود.

با توجه به این تغییرات اگر فروشنده برای ارسال به موقع کالا نمره ۵ (رنگ زرد)، برای عدم لغو سفارش نمره ۴ (رنگ آبی) و برای عدم بازگشت کالا نمره ۳ (رنگ قرمز) بگیرد امتیاز عملکرد وی به صورت زیر خواهد بود.

(۵×۳۰%)+(۴×۴۰%)+(۳×۳۰%)=۴

 
 
* آشنایی با راهکارهای مفید برای حفظ امتیاز عملکرد بالا:

برای حفظ و یا به دست آوردن امتیاز عملکرد بالا می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 1. حتما روزانه و به‌صورت مرتب به پنل خود مراجعه کنید تا از سفارش‌های جدیدی که ممکن است ثبت شده باشد مطلع شده و کالاهای سفارش داده شده را به موقع به انبار ارسال کنید.
 2. موجودی هر کالا در پنل را مطابق با موجودی واقعی خود درج کنید به این ترتیب می‌توانید همه سفارش‌هایی که برای یک کالا ثبت می‌شود را تامین کنید. توصیه می‌شود که به صورت دوره‌ای در زمان‌های مختلف، موجودی کالاهای خود را بازبینی و به‌روزرسانی کنید.
 3. به صورت روزمره و پیش از پایان ساعت کاری انبارها در هر روز محموله‌هایی حاوی سفارش‌های دارای تعهد ارسال گذشته و امروز را ساخته و تحویل انبارهای دیجی‌کالا بدهید. همچنین توصیه می‌شود که سفارش‌های دارای تعهد ارسال فردا به بعد را نیز به صورت روزمره محموله ساخته و تحویل انبارهای دیجی‌کالا دهید تا از عدم تاخیر در ارسال کالاها مطمئن شوید.
 4. حتما کالاهای پرفروش خود را برای انبارش در انبار دیجی‌کالا بفرستید به این ترتیب کالای شما همیشه در انبار موجود و آماده ارسال است. بدین ترتیب احتمال تاخیر در ارسال کالا کم می‌شود.
 5. هرگز کالایی مغایر با سفارش مشتری به انبار ارسال نکنید چون مرجوع شدن کالا از سمت خریدار هم باعث جریمه مرجوعی می‌شود و هم در امتیاز عملکرد فروشنده تاثیر منفی دارد.
 6. در قیمت‌گذاری روی کالاها دقت کنید و مطمئن شوید که بهترین قیمت را روی کالاهای خود گذاشته‌اید و همچنین با بررسی روزانه قیمت کالا به خصوص کالاهایی که قیمت رقابتی دارند از درست بودن قیمت‌ها اطمینان حاصل کنید به این ترتیب از لغو شدن سفارش‌ها به دلیل قیمت‌گذاری اشتباه جلوگیری می‌کنید. 
 7. از بسته‌بندی مناسب برای کالاهای خود استفاده کنید تا در مراحل دریافت و جای‌گذاری کالا در انبار و همچنین تحویل آن به مشتری، کالا آسیب نبیند و موجب نارضایتی مشتری و یا مرجوعی کالا نشود.

  اصول صحیح بسته‌بندی کالا برای ارسال به انبار را اینجا مشاهده کنید.

 8. ظرفیت انبارهای دیجی‌کالا نهایتا تا ساعت ۵ بعدازظهر هر روز  تعریف می‌شود. حتما بعد از تعریف ظرفیت انبارها، ساعت تحویل کالاهای خود را رزرو کنید و بر اساس آن محموله بسازید.
 9. در صورتی که فاصله انبار شما تا انبارهای دیجی‌کالا زیاد است می‌توانید از انبار‌های سیار برای سهولت تحویل کالا استفاده کنید.

شرایط، آدرس و ساعت کاری انبارهای سیار و باجه‌های دریافت دیجی‌کالا