لایت‌باکس چیست و چگونه یک لایت‌باکس ارزان بسازیم؟

لایت باکس (Lightbox) جعبه‌ای با یک یا چند سطح نیمه شفاف که از پشت نوردهی شده باشد.

لایت‌باکس انواع متفاوتی دارد که برای کارهای مختلفی از نصب تبلیغات گرفته تا دیدن عکس‌های رادیولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی موضوع بحث ما در این مقاله نوع خاصی از لایت‌باکس است که به طور ویژه برای عکاسی صنعتی و عکاسی از کالا استفاده می‌شود. این نوع از لایت‌باکس در واقع جعبه‌ای تو خالی است که از بالا و کناره‌ها نورپردازی می‌شود.

عکاسی نزدیک از اشیائی با جزئیات زیاد، نیاز به نورپردازی مناسب دارد. لایت‌باکس می‌تواند در این مورد یک ابزار کارآمد باشد. لایت‌باکس نوری ملایم و پس‌زمینه‌ای یکدست مهیا می‌کند که برای عکاسی از کالا ایدئال است. می‌توانید لایت‌باکس را به صورت آماده بخرید، ولی لایت‌باکس‌های حرفه‌ای ممکن است قیمت بالایی داشته باشند.

خوشبختانه ساخت یک لایت باکس ساده و ارزان در خانه کار چندان سختی نیست. برای ساختن یک لایت باکس ارزان می‌توانید از راهنمای قدم به قدم زیر استفاده کنید:

 

مراحل ساخت

۱ کارتن مناسبی را انتخاب کنید. اندازه‌ی کارتن باید متناسب با کالاهایی باشد که قصد دارید از آن‌ها عکاسی کنید. شاید هم لازم باشد چند لایت‌باکس در اندازه‌های مختلف بسازید.

۲ زیر کارتن را با چسب کارتن محکم کنید. از چسب کارتن برای ثابت کردن لبه‌های زیر کارتن استفاده کنید تا هنگام کار برای شما مزاحمت ایجاد نکنند.

۳ کارتن را از کنار روی میز یا زمین قرار دهید. به شکلی که سمت باز آن به طرف شما باشد.

۴ در همین وضعیت، روی کناره‌ها و بالای جعبه خطوطی به فاصله‌ی ۲٫۵ سانتی‌متر از لبه‌ها رسم کنید. یک خط‌کش استاندارد ۳۰ سانتی‌متری پهنای مناسبی برای این کار دارد.

۵ با استفاده از کاتر، کارتن را با دقت در راستای خطوط رسم شده ببرید. می‌توانید از خط‌کش برای برش دقیق کمک بگیرید. البته نیازی نیست برش‌ها کاملا صاف باشند. توجه داشته باشید که در این مرحله هنوز لبه‌های جلویی کارتن حفظ شده‌اند تا با حفظ تعادل کار برش را راحت‌تر کنند.

۶ لبه‌های جلویی کارتن را با کاتر ببرید.

۷ تکه‌هایی از پارچه‌ی کتانی سفید را به اندازه‌ای برش دهید که بتواند روی هر کدام از بخش‌های بریده‌شده‌ی کارتن را بپوشاند. سپس این پارچه‌ها را با نوار چسب به سطح بیرونی کارتن بچسبانید. کار را با چسباندن یک لایه پارچه شروع کنید. پس از آماده شدن لایت‌باکس چند عکس نمونه با آن بگیرید. ممکن است برای رسیدن به نور مورد نظر لازم باشد لایه‌هایی از پارچه یا دستمال کاغذی را اضافه کنید.

۸ بخش‌های اضافی کارتن یا پارچه را با استفاده از کاتر یا قیچی جدا کنید.

۹ تکه‌ای مقوای سفید مات را متناسب با اندازه‌ی داخل لایت‌باکس ببرید. این مقوا باید به شکل مستطیل باشد. عرض این مستطیل هم‌اندازه با عرض کناره‌ی کارتن و طول آن دو برابر این اندازه است.

۱۰ مقوای سفید را با خم کردن آن به سمت بالای کارتن در داخل جعبه قرار دهید. مقوا را به آرامی خم کنید تا چروک نشود. اگر لازم بود بخش‌های اضافی را ببرید. این مقوا پس‌زمینه‌ای بی‌مرز و نامتناهی در عکس ایجاد خواهد کرد.

۱۱ تکه‌هایی از مقوای سیاه را به شکلی ببرید که بتوانند کناره‌های لایت‌باکس را به طور کامل بپوشانند. با استفاده از این مقواهای مشکی می‌توانید در صورت نیاز هنگام عکاسی از ورود نور در جهت‌های خاصی جلوگیری کنید.

۱۲ نورها را اضافه کنید. برای تولید نور مناسب، می‌توانید لامپ‌های عکاسی، فلاش یا حتی چراغ‌های مطالعه را در برابر هر کدام از دو سمت یا بالای جعبه قرار دهید.

۱۳ چند عکس نمونه بگیرید. دقت کنید که آیا پارچه به اندازه‌ی کافی نور را فیلتر و نرم می‌کند. در صورت نیاز لایه‌های بیشتری را اضافه کنید.

۱۴ در نهایت عکس‌های شما باید تمیز و شفاف باشند و در اطراف سوژه سطوح زیادی از خاکستری‌های مختلف دیده نشود. این عکس با استفاده از لایت‌باکسی گرفته شده که به همین روش ساخته شده است.

۱۵ لایت‌باکس شما آماده است.