یک فروشگاه معتبر یا فروشنده‌‌ی خوب فقط به‌فروش محصول فکر نمی‌کند بلکه به‌دست آوردن اعتماد مشتری یکی از اصول مهمی است که در هر کسب‌و‌کار و پیشه‌ای اهمیت دارد.

از ابتدای فعالیت شرکت دیجی‌کالا، یکی از مهم‌ترین اصولی که این فروشگاه اینترنتی همواره به آن متعهد بوده، کسب رضایت مشتریان وتضمین اصالت کالای فروخته شده است و همواره در راستای سیاست‌های مشتری محور دیجی‌کالا، فروش کالای غیر اصل در این فروشگاه اینترنتی با عنوان کالای اصل اکیدا ممنوع بوده است.

اما با توجه به شرایط فعلی بازار که امکان تهیه‌ی کالای اصل برای تامین کنندگان و مشتریان دشوار شده، دیجی‌کالا در نظر دارد امکان خرید محصولات غیر اصل را برای مشتریان فراهم کرده است.

فروشندگان دیجی‌کالا می‌توانند با رعایت قوانین و مقررات و به شرط شفاف سازی با مشتریان، کالاهای غیر اصل را در این فروشگاه اینترنتی عرضه کنند. مهمترین اصل در این پروژه دادن آگاهی کامل به خریدار است و مشتری دیجی‌کالا باید بداند که محصولی که قصد خریدش را دارد اصل یا غیراصل است.

به این منظور ویژگی در پنل فروشندگان وجود دارد که با استفاده از آن هنگام درج کالا، فروشنده می تواند “نشان کالای غیراصل” را برای کالای خود فعال کند و اقدام به فروش کالا در سایت نماید.

اگر محصول به گونه‌ای تولید شده باشد که، کالای اصلی که توسط مراکز مورد تایید؛ مانند سایت اصلی برند یا شرکت‌های وارد کننده‌/تولید کننده‌ی قانونی معرفی شده است را در ذهن مشتری تداعی کند ولی توسط تولیدکنندگان اصلی ساخته نشده باشد (درصورتی‌که حتی برند کالا روی سایت متفرقه درج شده باشد)، کالا باعنوان «غیراصل» شناخته می‌شود.

نمونه‌ی این کالاها: کفش آدیداس غیر اصل که با طرح و برند اصلی آدیداس تولید می‌شود.

این موضوع در تمام گروه کالایی‌ها اهمیت دارد اما در بعضی از موارد مانند گروه لوازم آرایشی و بهداشتی، کالاهای دیجیتال، لوازم جانبی موبایل و پوشاک از اهمیت بالاتری برخوردار است.

همان‌طور که در ابتدای این مقاله هم اشاره شد با توجه به اهمیت این موضوع، پروژه‌ای تحت عنوان “شناسایی و غیرفعال کردن کالاهای غیر اصل و ایجاد بستری برای فروش کالاهای غیر اصل” با توجه به معیارهای زیر آغاز شده است.

معیارهای بررسی اصالت کالا توسط کارشناسان دیجی کالا به شرح زیر است:

  • مقایسه‌ی مشخصات و قیمت کالا با سایت‌های مرجع و معتبر داخلی و خارجی.

  • بررسی گارانتی‌های مورد تایید اتحادیه جهت عرضه‌ی کالا.

  • بررسی و مقایسه‌ی بسته‌بندیو تصاویر کالا با سایت‌های مرجع و معتبر داخلی و خارجی.

برای اطلاعات بیشتر حتما مقاله تفاوت کالای اصل و غیراصل و جریمه فروش کالای غیراصل را مطالعه فرمایید.

اگر تاکنون کالای غیراصل خود را درج و قیمت‌گذاری نکرده‌اید، باید زمان درج محصول جدید مراحل زیر را طی کنید:

۱ . ابتدا وارد پنل شده و از منوی محصولات، زیر منوی جست‌وجو و درج محصول را انتخاب کنید.

۲ . سپس روی گزینه‌ی محصول جدید درج کنید کلیک کرده تا وارد صفحه‌ی اطلاعات محصول شوید.

۳ . گزینه‌ی اصالت محصول یه تازگی در این صفحه اضافه شده که شما با انتخاب نشان کالای غیراصل در اینجا می‌توانید کالای غیراصل خود را درج کنید.

توجه کنید که پس از انتخاب این گزینه:

  • در انتهای عنوان کالا در سایت، عبارت غیراصل نمایش داده می شود.

  • در پایین گزینه افزودن به سبد خرید در سایت، جمله “این محصول توسط تولید کننده اصلی (برند) تولید نشده است” نمایش داده می شود.

  • در صفحه ی لیست کالاها، عبارت غیراصل در کنار نام فروشنده با رنگ قرمز نمایش داده می شود.

  • برند کالا فقط می تواند متفرقه انتخاب شود.

  • تنها گارانتی موجود برای این کالا “گارانتی سلامت فیزیکی کالا” فیزیکی اختصاص داده می شود.

اگر از قبل کالای غیراصل به عنوان کالای اصل درج کرده‌اید، می‌توانید با غیر فعال کردن و گزارش کردن این کالاها به تیم نظارت و پایش از طریق فرم زیر، از جریمه شدن معاف شوید.

لطفا در اسرع وقت نسبت به غیرفعال کردن این کالاها و ارسال فرم اقدام کنید.

همکاران ما در واحد مربوطه پس از بررسی لیست ارسالی شما، نشان کالای غیر اصل را برای این کالاها فعال کرده و شما قادر به قیمت‌گذاری و فروش مجدد آن‌ها با نشان غیراصل خواهید بود.

برای اطلاعات بیشتر مقاله تفاوت کالای اصل و غیر اصل را حتما مطالعه کنید.

درصورتی‌که کالای غیراصل تحت عنوان کالای اصلی و بدون نشان کالای غیراصل به فروش برسد، فروشنده طبق جرائم تعریف شده برای فروش کالای غیراصل جریمه خواهد شد.

لطفا توجه کنید که در صورت شناسایی کالای غیر اصل توسط کارشناسان دیجی‌کالا، فروشنده موظف به پرداخت جریمه‌ای معادل با ۱۰ برابر قیمت محصول فروش رفته ضربدر تعداد کل فروخته شده از آن محصول از ابتدا‏ خواهد بود که مبلغ جریمه از صورت‌حساب فروشنده کسر خواهد شد، همچنین دیجی‌کالا مجاز به فسخ قرارداد همکاری با فروشنده‌ی خاطی است.