ساده‌سازی دسته‌بندی گروه‌های کالایی و محاسبه هزینه‌های پردازش و بسته‌بندی

تا کنون محاسبه هزینه‌های فروش و کسب‌وکار در دیجی‌کالا پیچیده بود به طور مثال دو هزار دسته‌بندی کالایی مختلف با کمیسیون‌های متفاوت داشتیم.

متاسفانه این پیچیدگی تبعات مختلفی داشت و منجر به این می‌شد که خیلی از فروشنده‌ها به خصوص فروشنده‌هایی که به تازگی به دیجی‌کالا پیوسته‌اند، نتوانند برآورد دقیقی از هزینه‌های کسب‌وکار خود داشته باشند و حتی باعث ایجاد زیان و ضرر مالی برای این دسته از فروشنده‌ها می‌شد که در مواردی نیز  فروشنده به حق تصمیم می‌گرفت تا با دیجی‌کالا قطع همکاری کند. به‌همین دلیل و با کمک خود فروشنده‌ها، راه حلی برای ساده‌تر کردن این موضوع در نظر گرفته شد.

ما همچنان نیز از پیشنهادهای شما برای هرچه ساده‌تر کردن و بهینه کردن موضوع مطرح شده استقبال می‌کنیم و شما می‌توانید نظرات خود را با ما از طریق راه‌های ارتباطی موجود در میان بگذارید.

راه حل ارایه شده به این صورت است که در ابتدا دسته‌بندی‌های گروه‌های کالایی را که نزدیک به دو هزار مورد بود را کاهش داده و به ۷۵ دسته‌بندی رساندیم.

شما می‌توانید از طریق لینک زیر با جستجوی کالای خود در ستون “زیر گروه کالایی فعلی” دسته‌بندی جدید گروه‌های کالایی و کمیسیون آن را مشاهده کنید.

همچنین حتما به خاطر دارید که هزینه‌های پردازش و بسته‌بندی کالا از ابتدای مرداد ماه امسال تغییر کرد و یک کف قیمتی برای آن تعیین شد.

مطابق تغییرات جدید علاوه بر تغییر میزان کف قیمتی به  ۵۰۰۰ تومان، برای منطقی‌تر شدن این هزینه‌ها، سقف قیمتی ۵۰۰۰۰ تومان نیز برای آن در نظر گرفته شده است و به‌طور کلی هزینه پردازش و بسته‌بندی برای همه کالاها، ۷درصد از قیمت فروش کالا خواهد بود.

اما از آنجایی که کالاهای سایز بزرگ یا سنگین، نیازمند هزینه‌های پردازش و مواد اولیه (برای بسته‌بندی) بیشتری هستند، سقف هزینه پردازش و بسته‌بندی برای این کالاها از شنبه، ۵ شهریورماه ۱۴۰۱، از ۵۰ هزار تومان به ۱۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. 

بنابراین کالاهایی که هزینه‌های پردازش و بسته‌بندی آن‌ها کمتر از ۵۰۰۰ تومان باشد، لازم است که حداقل هزینه تعیین‌شده را پرداخت کنند و فروشنده‌هایی که هزینه‌های پردازش و بسته‌بندی کالاهای آن‌ها بالاتر از ۵۰۰۰۰ تومان شود، دیگر لازم نیست که هزینه‌ای بیشتر از سقف تعیین شده بپردازند به جز کالاهای سایز بزرگ یا سنگین که هزینه پردازش و بسته‌بندی آن‌ها ۱۰۰ هزار تومان است.

مثال:

میکروفون بی سیم کامیکا مدل BoomX با قیمتی در بازه بین ۸ تا ۹ میلیون تومان که هزینه ارسال و پردازش فعلی آن ۵۵۰۰۰۰ تومان است با تغییرات جدید این هزینه به ۵۰۰۰۰ تومان کاهش خواهد یافت.

نکته مهم

تغییرات جدید شامل کالای موبایل نمی‌شود و هزینه‌های ذکر شده برای این گروه کالایی مانند گذشته است.

همچنین هزینه‌های پردازش و بسته‌بندی برای محصولات گروه‌کالایی ساعت و مچ‌بند هوشمند، دستگاه‌ها و کارت‌های حافظه و سخت افزار (Smart Watch, Hardware & Storage Devices) به صورت ثابت ۱۰۰۰۰ تومان خواهد بود.

انتحاب گروه کالایی در زمان درج کالا هم‌چنان طبق روال فعلی است.

 

حداقل هزینه‌ی پردازش و بسته‌بندی برای محصولات گروه‌کالایی کتاب و مجله ۳۰۰۰ تومان خواهد بود.

امیدواریم با تغییرات و ساده‌سازی‌هایی که انجام شده، محاسبات این هزینه‌ها نیز ساده‌تر شده و کمک شایان توجهی در جهت توسعه و گسترش کسب‌وکار شما به عنوان مهم‌ترین شرکای تجاری ما در دیجی کالا شده باشد.