ارزیابی عملکرد فروشندگان توسط دیجی‌کالا

ارزیابی عملکرد فروشندگان توسط دیجی‌کالا

یک فروشگاه معتبر یا فروشنده‌‌ی خوب فقط به‌ فروش محصول فکر نمی‌کند بلکه به‌دست آوردن اعتماد مشتری یکی از اصول مهمی است که در هر کسب‌و‌کار و پیشه‌ای اهمیت دارد.

این یک شعار نیست، سرلوحه‌ی کار ما در دیجی‌کالاست.

دیجی‌کالا برای ارائه‌ی  بهترین سرویس و خدمات به مشتریانش قوانینی دارد. از درج کالا گرفته تا ارسال محموله به انبار و خدمات پس از فروش، همه دارای قوانینی هستند که با رعایت آن‌ها می‌توان تجربه‌ای خوب را برای مشتریان رقم زد.

اگر شما یکی از فروشندگان دیجی‌کالا هستید، حتما می‌دانید که عملکرد فروشندگان در بخش اجرایی توسط تیم ارزیابی عملکرد فروشندگان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تیم ارزیابی عملکرد فروشندگان فروشندگان را جهت بهبود عملکردشان در راستای حفظ ارزش‌های دیجی‌کالا از جمله مشتری‌مداری همراهی می‌کند.

این تیم با توجه به ارزش‌های دیجی‌کالا جهت کمک به فروشندگان، کاهش خسارات و جلوگیری از کاهش رتبه‌بندی آن‌ها دستورالعمل‌هایی دارد که رعایت این قوانین و دستورالعمل‌ها باعث بهبود عملکرد فروشنده خواهد شد.

اولین قدم برای بهبود عملکرد، شناسایی عوامل موثر و عارضه یابی است.

در قدم دوم باید جهت به حداقل رساندن این عوامل و مشکلات اقدام کرد که نتیجه‌ی آن رسیدن به هدف همه‌ی ما دردیجی‌کالاست، عملکردی کامل، بهبود یافته وپایبندی به اصل مشتری مداری.

شاخص ‌های ارزیابی عملکرد در بخش “ارزیابی عملکرد فروشندگان” چیست؟

 • کمترین میزان تاخیر در ارسال سفارشات مشتریان

 • به حداقل رساندن لغو سفارشات مشتریان

 • کمترین میزان مرجوعی محصولات از طرف مشتریان

 • عدم فروش کالای غیر اصل و قاچاق

 • عدم استفاده از برچسب‌های تقلبی و غیر اصل

موارد اثرگذار در بهبود عملکرد فروشندگان به شرح زیر است:

۱ . آشنایی با پنل مرکز فروشندگان دیجی‌کالا

شرکت در وبینارها و کارگاه‌های آموزشی، مطالعه‌ی مطالب و مقالات آکادمی فروشندگان برای آشنایی کامل با پنل، سفارشات ثبت شده و نحوه‏ی ساخت محموله به شما کمک می‌کند تا با قوانین، مقررات و ارزش‌های دیجی‌کالا آشنا شوید.

برای شرکت در کلاس‌های آموزشی فرم ثبت‌نام در کلاس‌های آموزشی را تکمیل کنید.

۲ . به‌روزرسانی موجودی محصولات

از موثرترین عوامل درعملکرد صحیح یک فروشنده، جلوگیری از فروش کالای بدون موجودی است؛ در واقع شما باید قبل از قیمت‌گذاری محصولتان در سایت دیجی‌کالا، موجودی محصولتان را کنترل کرده و اگر موجودی ندارید به‌هیچ‌عنوان کالا را قیمت‌گذاری نکنید. فروش کالای بدون موجودی در پایین آوردن رتبه‏ی شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

عدم ارائه‌ی کالا توسط تامین کننده‌ی اصلی، توقف تولید، نوسانات قیمت ارز و … دلایلی هستند که تامین کالا را بعد از فروش با مشکل مواجه می‌کند بنابراین برای جلوگیری از این موارد باید:

۱ . از موجودی محصولتان قبل از قیمت‌گذاری، اطمینان حاصل کنید.

۲ . سفارشات مشتریان را به‌موقع به انبار دیجی‌کالا، ارسال کنید.

۳ . از محصولات پرفروشتان در انبار دیجی‌کالا موجودی داشته باشید.

۴ . از موجود کردن محصولی که بعد از فروش قصد تهیه‌ی آن را دارید جدا خودداری کنید، در واقع بهتر است که موجودی فیزیکی انبارتان با موجودی ثبت شده در پنل برابر باشد.

توجه کنید که در صورت عدم موجودی محصول، باید کالا را غیر فعال کنید. صفر کردن موجودی محصول به معنای غیرفعال شدن آن نیست و این امکان وجود دارد که کالا به‌علت داشتن رزرو نزد مشتری مجددا فعال شود بنابراین علاوه بر صفر کردن موجودی حتما از گزینه‌ی غیرفعال‌سازی استفاده کنید.

۳ . بررسی به‌موقع پنل و منوی سفارشات:

در راستای عملکرد مناسب، مشاهده‌ و بررسی به موقع سفارشات ثبت شده در پنل یکی از موارد بسیار مهم است.

جهت تحقق این موضوع باید در بازه‌های زمانی مختلف در طول روز سفارشات را کنترل کرده و درصورت ثبت سفارش اقدام به ساخت و ارسال محموله کنید.

جهت آموزش بهتر و کامل‌تر به مقاله‌ی “آموزش منوی سفارشات” در وب‌سایت سلر آکادمی مراجعه کنید.

نکات مهم جهت جلوگیری از تاخیر در ارسال سفارشات:

 • روزانه چند بار بخش سفارشات پنل را بررسی کنید

 • به زمان ثبت سفارش و تاریخ تعهد ارسال دقت کنید، جهت اطلاع از ساختار جدید بازه‌ی زمانی ارسال حتما مقاله‌ی “آموزش ایجاد محموله” را مطالعه کنید.

 • جهت جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی در ساخت محموله بهتر است حداکثر ۲۰۰ عدد کالا را در یک محموله ایجاد کنید

 

۴ . قیمت گذاری صحیح و منصفانه:

یکی دیگر از عواملی که منجر به ثبت تخلف فروشنده، تاخیردرارسال و متعاقبا کنسلی سفارش مشتریان می‏شود، عدم رعایت دستورالعمل‏های قیمت گذاری مانند: درج قیمت اشتباه (قیمت‌گذاری در پنل به تومان به‌جای ریال) و عدم اصلاح به‌موقع قیمت‏ها بوده که نیازمند دقت بیشتری از سمت فروشنده است.

نکات:

 • بررسی مجدد قیمت قبل از ثبت نهایی کالا در پنل

 • بررسی قیمت‏ها به‌صورت روزانه و اصلاح به‌موقع با توجه به نوسان قیمت در بازار

 • قیمت گذاری با توجه به قیمت درج شده روی کالا و قیمت‌های مصوب در بازار

 • غیر فعال کردن کالا در صورت افزایش ناگهانی قیمت یا عدم تمایل به فروش محصولات قبل از دریافت سفارش.

 توجه کنید که در صورت ثبت سفارش، فروشنده موظف به ارسال کالای فروخته شده به قیمت قبلی است. بدیهی است که عدم ارسال سفارش به هر دلیلی، به‌عنوان تخلف ثبت شده و باعث کاهش رتبه‌ی فروشنده خواهد شد. درصورت تکرار این موضوع، دیجی‌کالا اقدام به قطع همکاری با فروشنده‌ی خاطی خواهد کرد.

۵ . عدم فروش و ارسال کالای غیراصل:

دیجی‌کالا و فروشندگانش متعهد هستند که هیچ‌گونه کالای قاچاق و غیراصلی را در این فروشگاه اینترنتی عرضه نکنند و مشتریان وفادار با اطمینان از این موضوع، اقدام به خرید از سایت دیجی‌کالا می‌کنند.

در خصوص ارسال و یا فروش کالای غیراصل تمامی اطلاع رسانی‏ها، تذکرات و آموزش‌های لازم، توسط تیم نظارت و پایش به تمامی فروشندگان داده شده است که عدم رعایت این موضوع علاوه‌بر ثبت تخلف برای فروشندگان در رتبه‌بندی آن‌ها هم تاثیرگذار خواهد بود.

اما با توجه به شرایط فعلی بازار که امکان تهیه‌ی کالای اصل برای تامین کنندگان و مشتریان دشوار شده، دیجی‌کالا در نظر دارد امکان خرید محصولات غیر اصل را برای مشتریان فراهم کند.

فروشندگان دیجی‌کالا می‌توانند با رعایت قوانین و مقررات و به شرط شفاف سازی با مشتربان، کالاهای غیر اصل را در این فروشگاه اینترنتی عرضه کنند اما مهمترین اصل در این پروژه دادن آگاهی کامل به خریدار است و مشتری دیجی‌کالا باید بداند که محصولی که قصد خریدش را دارد اصل یا غیراصل است.

به این منظور ویژگی جدیدی به پنل فروشندگان اضافه شده است که با استفاده از آن هنگام درج کالا، فروشنده می تواند “نشان کالای غیراصل” را برای کالای خود فعال کند و اقدام به فروش کالا در سایت نماید.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد کالاهای اصل و غیراصل و قوانین و مقررات مربوط به فروش این محصولات به مقاله‌ی “شرایط فروش کالاهای های غیراصل در دیجی‌کالا” مراجعه کنید.

۶ . درج صحیح محتوای محصول

(جلوگیری از مرجوعی محصول براساس مغایرت محتوا)

مغایرت محتوایی کالا، بسته بندی نامناسب و … هم ازعمده دلایل مرجوع شدن کالا بوده که موجب نارضایتی مشتریان، کاهش رتبه‌ی فروشنده و در بعضی از مواقع به قطع همکاری با فروشنده‌ی خاطی منجر خواهد شد.

نکات :

 • درج مشخصات و شرح کامل کالا در سایت دیجی‌کالا

 • بررسی کامل کالا قبل از ارسال به انبار ( برای جلوگیری از مغایرت رنگ، سایز و کسری اقلام همراه)

 • اطمینان از سلامت و اصالت کالا قبل از بسته بندی

 • بسته بندی کالا قبل از ارسال به انبار (برای جلوگیری از آسیب دیدن کالا در حمل بار)