شناسه کالا چیست و چطور اخذ می شود؟

همانطور که اطلاع دارید فروش برخی کالاها مطابق قانون فقط با وجود شناسه کالا امکانپذیر است و به همین علت کلیه کالاهای فاقد شناسه یا کالاهایی که شناسه آنها در سامانه جامع تجارت ایران تایید نشود، امکان فروش در سایت دیجی کالا را ندارند و در صورت شناسایی غیرفعال خواهند شد.

امکان پذیرش کالاهای فاقد شناسه در کلیه انبارهای دیجی کالا امکان پذیر نبوده و در صورت ارسال به انبار همکاران از پذیرش آنها خودداری خواهند کرد. همکاران انبار تنها کالاهایی را دریافت می کنند که لیبل شناسه کالا بر روی آن الصاق شده باشد و شناسه در سامانه جامع تجارت ایران تایید شود.

اطلاعیه وزارت صنعت و معدن و تجارت در مورد الزام اخذ و نصب شناسه کالا

کالاهایی که باید شناسه داشته باشند شامل گروه های زیر، با برند ایرانی و غیر ایرانی هستند:

تلویزیون، مایکروویو/مایکروفر، یخچال/فریزر، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، جاروبرقی و کولر گازی. 

لطفا در صورتی که از این کالاها در انبارهای دیجیکالا موجود دارید و شناسه این کالاها را در اختیار دارید، فقط از طریق فرم تماس با ما شناسه کالاهای خود را در قالب یک فایل اکسل شامل کد محصول، عنوان کالا و شناسه کالا، برای واحد پشتیبانی فروشندگان ارسال کنید. 

جهت استعلام شناسه کالا می توانید به سایت سامانه جامع تجارت ایران رجوع کنید.

شناسه کالا چیست و چطور اخذ می شود؟

شناسه کالا یک کد ۱۳ رقمی است که بر روی کالاهای ذکر شده موجود است. 

شناسه کالا به مجموعه‌ای از خصوصیات یک کالا (از قبیل جنس، نوع، مدل، نام تجاری و نوع کاربری) و به عبارت بهتر شناسنامه کالا، نسبت داده می‌شود. این خصوصیات به ازای هر کالا، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری دستگاه‌های تخصصی مربوطه استخراج می‌گردد.

شناسه کالا، زبان مشترک تشریح کالا در فرآیند تجاری کشور بالاخص بین سامانه‌های الکترونیکی از قبیل سامانه جامع تجارت ایران، ثبتارش، پنجره واحد تجارت فرامرزی، بارنامه برخط، جامع انبارها و تدارکات الکترونیکی دولت است. 

واردکنندگان و تولیدکنندگان باید:

  1. ابتدا در سامانه جامع تجارت ایران به آدرس www.ntsw.ir  ثبت‌نام و با اظهار شماره کارت بازرگانی، شماره صنفی و یا معرفی شرکت، احراز صلاحیت نمایند. 

    راهنمای ثبت نام و معرفی شرکت در سامانه جامع تجارت ایران

  2. سپس جهت اخذ شناسه کالا، با همان نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه شناسه کالا به آدرس www.ntsw.ir گردند.

    راهنمای دریافت شناسه کالا در سامانه جامع تجارت

برای اطلاع از آخرین آخبار، ویژگی های جدید پنل و مقالات آموزشی دیجی‌کالا، صفحه اینستاگرام فروشندگان دیجی‌کالا را دنبال کنید.