اصول صحیح بسته‌بندی کالا برای ارسال به انبار

برای بسته‌بندی محصولات جهت ارسال آن‌ها به انبارهای دیجی‌کالا نکات و قوانینی وجود دارد.

یکی از مهمترین دلایل بسته‌بندی مناسب، جلوگیری از آسیب دیدن کالا قبل از رسیدن به دست مشتری و ایجاد یک تجربه‌ی خرید لذت‌بخش و راضی‌کننده برای آنها است.

دیجی‌کالا تلاش می‌کند تا کالا را در بهترین شرایط و با بسته‌بندی مناسب به‌دست مشتریان برساند، اما کالاهای فروشندگان هم باید قبل از ارسال به انبار دارای بسته‌بندی و لیبل مناسب باشند.

در این مقاله سعی کردیم براساس استانداردهای جهانی، دستورالعمل‌های بسته‌بندی محصولات در گروه‌های کالایی مختلف را در اختیار شما قرار دهیم.

این دستورالعمل ها از ۱۵ دی ماه ۱۳۹۹ لازم الاجرا بوده و در صورت عدم بسته بندی مناسب، پذیرش در انبار امکانپذیر نخواهد بود. پس حتما این مقاله را با دقت مطالعه کنید و دستورالعمل های ذکر شده را هنگام بسته بندی کالاها و محموله ها رعایت کنید.

با این کار هم میزان مرجوعی در اثر آسیب دیدگی بسته بندی یا کالا کاهش پیدا خواهد کرد، هم مشتریان راضی تری خواهید داشت و نتیجاتا امتیاز بالاتری از ایشان دریافت خواهید کرد.

 • قبل از ارسال محصول به انبار، لازم است لیبل نارنجی مخصوص فروشندگان چاپ و روی تک تک کالاها به صورت صحیح چسبانده شود.
 • لیبل، شناسنامه کالا است و باید به صورت کامل و بدون خط خوردگی و با وضوح بالا چاپ شود.
 • تمامی اطلاعات باید در کادر لیبل، چاپ شده باشد. در صورتی‌که قسمتی از اطلاعات خارج از کادر یا مخدوش باشد، کالای فروشنده تحویل گرفته نمی‌شود.
 • لیبل نباید روی مرز دو سطح کارتن چسبانده شود.
 • لیبل متعلق به هر کالا، باید دقیقا روی همان کالا چسبانده شود.
 • لیبل نباید روی مشخصات محصول (مدل، نام، تاریخ انقضاء و سایر مشخصات) که روی بسته‌بندی اصلی درج شده است چسبانده شود.
 • لیبل باید روی بسته‌بندی چسبانده شود و از نصب آن روی بدنه خود کالا خودداری شود.

مثال هایی از موارد غیر قابل قبول:

محصولات تیز، دارای یک لبه یا نوک تیز هستند و در صورتی‌که بدون حفاظ لازم بسته‌بندی شده باشند، ممکن است خطراتی را برای همکاران دیجی‌کالا و مشتریانی که آنها را دریافت می‌کنند ایجاد نمایند. کالاهای تیز باید به‌صورتی بسته‌بندی شوند که لبه یا نوک تیز آنها به هنگام پردازش و ارسال به مشتری در معرض تماس قرار نگرفته و خطری ایجاد نکند.

بایدهانبایدها
تا حد امکان از پلاستیک حباب دار استفاده کنید. پلاستیک حباب دار می بایست لبه تیز را کاملاً پوشانده و به گونه ای به دور کالا با چسب بسته شود که از داخل آن سر نخورده و یا آنقدر محکم نباشد که پلاستیک را سوراخ کند. محصولات تیز، بدون پلاستیک حباب دار و صرفاً با یک پوشش پلاستیکی یا کارتنی که به راحتی سوراخ می شود، بسته بندی شده باشد. مگر اینکه پوشش از پلاستیک سخت و بادوام باشد.
اطمینان حاصل کنید که بسته بندی کاملاً بخش های تیز را پوشانده باشد.
پس از پیچیدن پلاستیک حباب دار، در صورت امکان مجدد آن را در پلاستیک بپیچید.

کالاهای شکستنی باید به‌صورتی بسته‌بندی شوند که شکسته نشده و در طول فرآیندهای پردازش یا ارسال برای مشتری مخاطرات ایمنی ایجاد نکنند. کالاهای شکستی باید در یک جعبه‌ی محکم بسته‌بندی شده یا کاملاً با پلاستیک حباب‌دار پوشانده شوند تا امکان شکستگی وجود نداشته باشد.

لطفا توجه کنید که: کالاهایی که دارای تاریخ انقضاء هستند و بسته‌بندی ویژه‌ای دارند، باید به‌صورتی بسته‌بندی شده باشند که تاریخ انقضای آنها برای همکاران دیجی‌کالا به هنگام دریافت کالا قابل مشاهده باشد.

بایدهانبایدها
هریک از کالاها جداگانه با پلاستیک حباب دار پیچیده شوند یا در جعبه قرار داده شوند تا از آسیب دیدگی آنها جلوگیری شود. به عنوان مثال، در صورتی که یک بسته لیوان ۶ تایی داریم، هریک از لیوان ها باید در پلاستیک حباب دار پیچیده شود.وجود فضای خالی در بسته بندی که شانس شکستن کالا و آسیب را افزایش می دهد.
کالاهای شکستی را حتماً در یک کارتن قرار داده تا مطمئن باشیم که هیچ یک در صورت شکستگی، پخش نمی شوند.

 

بسته‌بندی کالاهای دارای پنبه و پوش‌دار مانند عروسک‌ها، اسباب بازی، کوسن و…، باید به‌صورتی باشد که به هنگام فرآیندهای پردازش یا ارسال به مشتری صدمه نبینند. کالاها باید در یک کیسه زیپ‌دار مهر و موم یا شیرینک شوند.

بایدهانبایدها
این کالاها را می بایست در کیسه های مهر و موم شده شفاف قرار داده یا شیرینک کنید. کیسه مهر و موم شده یا شیرینک نباید چند سایز بزرگتر از ابعاد کالا باشد.
از مهر و موم بودن این کالا اطمینان حاصل کنید تا از هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری شودکالا را به گونه ای بسته بندی کنید که بخش هایی از آن پوشانده نشده باشد.

نمونه بسته بندی این نوع کالاها را در ویدئوی پوشاک و پارچه ببینید

کلیه‌ی منسوجات (پارچه یا ساخته شده از پارچه) که می‌توانند با رطوبت یا گرد و غبار آسیب ببینند، باید به‌صورتی بسته‌بندی شوند که به هنگام فرآیندهای پردازش یا ارسال به مشتری آسیب نبینند. کالاها باید در یک کیسه زیپ‌دار مهر یا شیرینک شوند.

بایدهانبایدها
هر واحد از این کالاها را کنار هم قرار دهید، یک پوشش مقوایی بین آنها بگذارید و در کیسه مهر و موم شده شفاف قرار دهید یا شیرینک کنید.کیسه مهر و موم شده یا شیرینک نباید چند سایز بزرگتر از ابعاد کالا باشد
برای بسته بندی پارچه هایی مانند چرم که امکان آسیب دیدگی با کیسه یا شیرینک را دارند، از جعبه استفاده کنید. قراردادن آویزهای لباس.
بعد از بسته بندی، مطمئن شوید که لیبل نارنجی قابل اسکن و مشاهده می باشد. ارسال لنگه کفش های با سایزهای متفاوت.
کفش ها را به گونه ای بسته بندی کنید که کاملاً داخل جعبه کفش یا کیسه زیپ دار قرار گرفته باشد. ارسال گروهی از کفش ها بدون جعبه کفش یا کیسه زیپ دار.

هر کالای جواهرآلاتی که می تواند بر اثر پارگی، گرد و خاک یا مایعات آسیب ببیند، باید طبق این دستورالعمل بسته بندی شود. جواهرات می بایست در جعبه مهر و موم شده با اندازه مناسب و لیبل نارنجی خوانا بسته بندی شوند تا از هر گونه آسیب دیدگی در حین فرآیند پردازش در امان باشند. توجه فرمایید که در صورت مهر و موم بودن بسته کالا، مسئولیت کم و کسر بودن، تقلبی بودن، خالی بودن محتویات جعبه با فروشنده خواهد بود.

همچنین استفاده از امکان ارسال توسط فروشنده به شما پیشنهاد میشود.

جعبه جواهرات

 • جعبه هایی که جنسی دارند که به راحتی تمیز می شوند، نیازی به بسته بندی ندارند. در این حالت جعبه مقوایی هم کفایت می کند.
 • جعبه های پارچه ای که در مقابل گردوغبار و پارگی حساس هستند باید در یک کیف یا جعبه قرار داده شده و بارکد آنها خوانا و قابل مشاهده باشد.
 • جعبه مقوایی یا کیف بهتر است کمی بزرگتر از کالا باشند.
 • جعبه های مقوایی برای جعبه جواهرات باید به اندازه کافی محکم باشند یا به گونه ای تحکیم شوند که جعبه از داخل آنها لیز نخورد و بارکد قابل مشاهده باشد.
 • بارکدها بهتر است حتی الامکان به جعبه چسبانده شوند ولی در صورتی که جعبه مقوایی به خوبی جعبه جواهرات را پوشانده است، به آن نیز می تواند چسبانده شود.

‌روش هایی برای جواهرات با ارزش بالا

جواهرات با ارزش بالا ممکن است به سرعت فروخته نشوند، به همین خاطر ما پیشنهاد می کنیم که آنها را در کیفهای محافظ قرار دهید تا در زمانی که در مرکز پردازش هستند آسیب نبینند. همچنین استفاده از امکان ارسال توسط فروشنده به شما پیشنهاد می‌شود.

هر کالایی که بزرگترین وجه آن کمتر از ۵ سانتی متر است باید در یک کیسه‌ی زیپ‎دار بسته‌بندی شود و بارکد روی کیسه‌ی زیپ‌دار نصب شده تا از آسیب‌دیدگی و گم شدن کالا جلوگیری شود. این کار از آسیب‌دیدگی آنها با پارگی، کثیفی یا ریختن مایعات در طول فرآیند پردازش جلوگیری می‌کند.

بایدهانبایدها
این کالاها را می بایست در کیسه های مهر و موم شده شفاف قرار داده یا شیرینک کنید. نباید کالا را با فشار در یک کیسه ای که خیلی کوچکتر است جا داد.
لیبل نارنجی را بر روی بزرگترین سطح آن بچسبانید. کالاهای کوچک را نباید در کیسه هایی قرار داد که خیلی بزرگتر از آنهاست.
حتی الامکان لیبل نارنجی را مستقیما روی کالا نچسبانید و آن را روی کیسه یا شرینک بسته بچسبانید.کالاهای کوچک را نباید در کیسه های سیاه و مات قرار داد
کیسه نباید چند سایز بزرگتر از ابعاد کالا باشد.

تنقلات و پودرها کالاهای خشک و ریختنی هستند که ممکن است به هنگام حمل و نگهداری آسیب ببینند. این محصولات را برای حفاظت از همکاران دیجی کالا، سایر محصولات و مشتریان، بسته بندی کنید. مطمئن باشید که دستورالعمل بسته بندی ظروف شیشه ای (در صورت استفاده) را رعایت کرده اید (بخش بسته بندی کالاهای شکستنی).