آموزش کار با سرویس تخفیف های هوشمند در پنل فروشندگان

تخفیف هوشمند چیست؟

تخفیف های هوشمند در منوی بازاریابی جایگزین تخفیف های زماندار شده است.

از طریق منوی تخفیف های هوشمند، شما فقط کافیست برای کالاهایتان تخفیف ایجاد کنید تا کالا در صورت تایید به صورت اتوماتیک به پروموشن‌های مرتبط اضافه شود و دیگر نیازی نیست که اسم کمپین‌ها را جست و جو و کالایتان را تک تک به پروموشن ها اضافه کنید.

در واقع این مرحله به صورت سیستمی انجام می‌شود و فقط کافیست شما شرایط شرکت در یک پروموشن را روی یک کالا اعمال کنید و حداقل درصد تخفیف را روی کالا قرار دهید تا کالاها در صورت تایید به صورت خودکار به پروموشن های دیجی‌کالا اضافه شود.

اگر تخفیف زماندار از قبل ساخته اید، این تخفیف ها تا پایان تاریخی که خودتان برای تخفیف تعیین کرده اید باقی می ماند. پس از پایان تخفیف زماندار میتوانید از این پس از طریق این ویژگی جدید روی کالا تخفیف گذاری کنید.

ابتدا از منوی بازاریابی روی تخفیف هوشمند کلیک کنید.

در این بخش می‌توانید برای هر تنوع یک تخفیف هوشمند ایجاد کنید و یا مجموعه ای از تنوع ها را انتخاب کرده و روی آن‌ها تخفیف هوشمند اعمال کنید.

اگر تا به حال هیچ تخفیف هوشمندی تعریف نکرده باشید، صفحه‌ای مشابه با تصویر زیر به شما نمایش داده می‌شود تا تخفیف هوشمند جدیدی تعریف کنید. اگر از قبل تخفیف روی کالای خود قرار داده باشید، لیست آنها را مشاهده میکنید:

با کلیک روی دکمه‌ی ”افزودن کالای جدید به لیست تخفیف ها”، صفحه‌ی جدیدی باعنوان راهنمای تخفیف هوشمند به شما نمایش داده خواهد شد.

در کادرهای رنگی این صفحه سه نوع تخفیف هوشمند به شما نمایش داده می‌شود که با اعمال تخفیف روی کالاهایتان، کالا ممکن است به صورت خودکار در یک یا هر سه حالت تخفیف روی سایت دیجی کالا قرار گیرد.

یعنی پس از اعمال تخفیف ممکن است کالای شما با عنوان تخفیف عادی یا پروموشن فروش ویژه یا کمپین‌های دیجی‌کالا یا هر سه حالت در سایت نمایش داده شود.

تخفیف عادی:

– نمایش قیمت به صورت خط خورده با درصد تخفیف

پروموشن فروش ویژه:

– نمایش قیمت به صورت خط خورده با درصد تخفیف

– امکان نمایش در کمپین های صفحه اصلی سایت

کمپین‌های دیجی‌کالا:

– نمایش قیمت به صورت خط خورده با درصد تخفیف

– امکان نمایش در کمپین های صفحه اصلی سایت و در صفحات پروموشن ها

– احتمال قرارگیری کالا در شبکه‌های اجتماعی دیجی‌کالا

شما می‌توانید برای هر یک از کالاهای موجود خود به میزان دلخواه تخفیف تعیین کنید و کالاهای انتخابی بر مبنای مقدار تخفیفی که برای آن تعیین کرده‌اید به صورت هوشمند به پروموشن‌ها/کمپین‌های دیجی‌کالا اضافه می‌شوند.

نکته‌ی مهم: لطفا توجه کنید که هر dkpc به صورت هم‌زمان فقط در حداکثر ۱۰ کمپین امکان شرکت دارد.

جهت اعمال تخفیف هوشمند روی کدهای تنوع دو راه وجود دارد:

روش اول: انتخاب کالاها از لیست

روش دوم: بارگذاری گروهی کالاها با فایل اکسل

برای افزودن کالاهای مورد نظر خود به تخفیف هوشمند، روی دکمه “انتخاب کالاها از لیست” کلیک کنید با استفاده از این روش می توانید کالاها را به صورت دستی از میان کالاهای مجاز انتخاب و قیمت‌گذاری کنید.

 • تعداد پروموشن‌ها و کمپین های فعال روی سایت دیجی کالا منطبق با کالاهای شما در این قسمت قابل مشاهده است. 

  درصورتی‌که DKPC کالای مورد نظرتان را می‌دانید، می‌توانید در بخش جست‌و جو، کد تنوع را وارد نموده و آن‌را بیابید.

 • همچنین فیلتر مرتب‌سازی به شما این کمک را می‌کند که کالاهایتان را بر اساس جدیدترین، ارزانترین و گران ترین کد تنوع مرتب کنید. 

 • برای انتخاب هر کد تنوع روی علامت مربع ابتدای هر ردیف کلیک کنید تا تنوع شما انتخاب شود و در نهایت روی دکمه‎ی “افزودن به لیست تخفیف ها” کلیک کنید.

با کلیک روی دکمه ی آبی رنگ لیست همه ی پروموشن های فعال وارد صفحه ای جدید می شوید که پایین این مقاله توضیحات بیشتری در مورد آن خواهیم داد.

—————————————————————————————————————————————

پس از انتخاب کالا از لیست و کلیک روی دکمه ی افزودن به لیست تخفیف ها به صفحه جدیدی وارد می شوید که اینجا باید برای کالا یا کالاهای انتخاب شده خود تخفیف اعمال کنید.

عنوان، کد تنوع و قیمت فروش کالای شما اینجا مشخص شده است.

 • % تخفیف از قیمت شما: در این قسمت می‌توانید درصد تخفیف مورد نظر خود را اعمال کنید. حتما به حداقل درصد تخفیف که به صورت سیستمی مشخص شده دقت کنید.

 • با اعمال درصد تخفیف، قیمت کاالا پس از تخفیف به صورت اتوماتیک محاسبه شده و به شما نمایش داده می شود.

 • بازه زمانی تخفیف: تاریخ و ساعت شروع اعمال تخفیف و پایان تخفیف را انتخاب کنید. لطفا توجه کنید که برای هر DKPC باید به صورت مجزا این بازه‌ی شروع و پایان تخفیف را انتخاب کنید.

 • موجودی فعلی کالا: موجودی کد تنوع شما را به‌صورت اتوماتیک از موجودی شما در پنل (موجودی نزد فروشنده و انبار دیجی کالا) نمایش می‌دهد.

 • تعداد در پروموشن: در این قسمت شما می‌توانید تعداد مورد نظر از آن کد تنوع را که می‌خواهید در پروموشن شرکت دهید و با تخفیف به فروش برسانید را وارد کنید. به موجودی خود توجه کنید و اگر تعداد در پروموشن را بیشتر از موجودی فعلی خود انتخاب می کنید، باید نسبت به افزایش موجودی خود قبل از شروع پروموشن اقدام کنید.

 • تعداد در سبد: تعداد مورد نظرتان از آن کد تنوع که خریدار می تواند در سبد خود داشته و خریداری کند را مشخص می نماید.

پس ار تعریف جزییات تخفیف برای هر کالا، در نهایت روی دکمه‌ی تایید و اعمال تخفیف ها کلیک کنید.

تخفیف‌های تعیین شده بر روی کالاهای انتخابی شما اعمال شد. حالا روی دکمه‌ی تایید و بازگشت به مدیریت تخفیف ها کلیک کنید.

—————————————————————————————————————————————

در صفحه مدیریت کالاهای دارای تخفیف هوشمند، کالاهای دارای تخفیف در دو دسته تخفیف هوشمند فعال/آغاز نشده و تخفیف هوشمند پایان یافته/رد شده نمایش داده می شوند.

کلیه کالاهایی که روی آنها تخفیف تعریف کرده اید اینجا قابل مشاهده است.

در بخش تخفیف هوشمند فعال/آغاز نشده شما می توانید تنظیمات تخفیف هر کالا را تغییر دهید، یا با کلیک روی علامت سطل زباله کالا را از پروموشن ها حذف کنید.

در بخش تخفیف هوشمند پایان یافته/رد شده فقط کالاهایی را مشاهده می‌کنید که یا زمان تخفیف شما به پایان رسیده یا تخفیف شما از سمت واحد بازاریابی یا بازرگانی رد شده است و شما می‌توانید از طریق فیلتر “وضعیت کالا“، وضعیت کالای خود را مشاهده کنید.

به جای اضافه کردن کالا از لیست کالاها، شما میتوانید یک فایل اکسل نمونه دریافت کنید و شرایط تخفیف را برای کالاها تعریف و اینجا بارگزاری کنید.

 • لطفا توجه کنید که تکمیل ستون‌های که در عنوان آن‌ها عبارت الزامی نوشته شده است ضروری میباشد و این ستونها نباید خالی بمانند.

 • در فایل اکسل نمونه، حتما به نوع نوشتن تاریخ و ساعت شروع و پایان پروموشن دقت کنید تا مشابه مثال داخل فایل باشد.

 • درصورتی‌که اطلاعات فایل نمونه را پاک کرده‌اید، روی سلول شروع یا پایان کلیک کرده و از راهنما جهت وارد کردن تاریخ و ساعت استفاده کنید.

پس از تکمیل فایل آن را روی سیستم خود ذخیره کنید سپس روی دکمه‌ی “آپلود فایل اکسل” کلیک کرده و فایل مورد نظرتان را بارگزاری کنید.

—————————————————————————————————————————————

پس از بارگزاری فایل می‌توانید از منوی گزارشات روی زیرمنوی “گزارش بارگذاری ها” کلیک کرده و گزارش کاملی از جزییات بارگذاری هایی که در پنل شما صورت گرفته را از این قسمت مشاهده و پیگیری کنید.

ستون وضعیت فرآیند با سه عنوان متفاوت نسبت به وضعیت کالاهای اضافه شده نمایش داده می‌شود:

 • در حال انجام: فرایند بارگذاری بسته به حجم فایل بارگذاری شده ممکن است از یک تا چند دقیقه طول بکشد. در این حالت وضعیت فرایند “در صف بررسی” قرار دارد.
 • انجام شده: به این معنا که آپلود فایل با موفقیت به پایان رسیده است و اشکالی در فایل وجود نداشته است.

 • خطا در فایل بارگذاری شده: در صورتی‌که فایل اکسل شما دارای خطا باشد، تعداد تنوع های دارای خطا، در ستون “موفق/ناموفق” نمایش داده می‌شود و شما میتوانید با دریافت فایل اصلاحیه نسبت به اصلاح آن‌ها اقدام نمایید و دوباره بارگزاری کنید.

 

 

نکته:

در صورتی‌که کد تنوع شما در تخفیف زمان دار قرار گیرد و فروشنده‌ی دیگری همین DKP را در پیشنهاد شگفت انگیز قرار دهد، تخفیف‌ زمان دار شما روی آن کد تنوع توسط سیستم غیرفعال خواهد شد و این DKPC شما به صفحه‌ی تخفیف‌های رد شده/پایان یافته در تخفیف‌های زماندار انتقال پیدا می‌کند و شما امکان ویرایش آنرا تا پایان شگفت انگیز نخواهید داشت.

در واقع این قانون مربوط به پیشنهاد شگفت انگیز است، درصورتی که کالایی جهت شرکت در پیشنهاد شگفت انگیز پذیرفته شود، از زمان تایید آن کالا توسط واحد بازاریابی برای پیشنهاد شگفت انگیز تا پایان پروموشن شگفت انگیز، هیچ DKPC روی آن DKP امکان ایجاد پروموشن و تخفیف زمان‌دار را نخواهد  داشت.

در صفحه انتخاب کالاها از لیست، با کلیک روی دکمه ی آبی رنگ لیست همه ی پروموشن های فعال وارد صفحه ای جدید می شوید. 

شما می توانید با مشاهده شرایط پروموشن ها در این لیست، روی کالاهای خود تخفیف اعمال کنید تا در صورت تایید به صورت خودکار در پروموشن مربوطه قرار بگیرد.

سه نوع پروموشن در این بخش تعریف شده است:

 1. شگفت انگیز

 2. مگا کمپین

 3. تخفیف و حراج

لطفا توجه کنید که:

 • برای شرکت در پروموشن های شگفت انگیز مطابق قبل باید به صورت دستی کالا اضافه کنید و ویژگی تخفیف هوشمند مختص این نوع پروموشن ها نیست.

 • برای مگا کمپین های دیجی کالا (کمپین های بزرگ مثل یلدا) کالا هم امکان دارد در صورت تایید، اتومات به کمپین اضافه شود و هم می توانید به صورت دستی کالا اضافه کنید.

 • برای کمپین های تخفیف و حراج، فقط کالا به صورت اوتومات به کمپین اضافه خواهد شد و کافیست شرایط کمپین را هنگام تخفیف گذاری روی کالا رعایت کنید.

در این صفحه اطلاعات کاملی از شرایط پروموشن‌ها و کمپین‌های پیش رو در دیجی‌کالا را می بینید و می توانید با اطلاع از قوانین کمپین ها روی کالاهایتان تخفیف هوشمند اعمال کنید.

لطفا توجه کنید که این لیست، تمامی پروموشن‌هایی را نمایش می‌دهد که امکان اضافه شدن کالاهای شما در آن وجود دارد.

در بالای صفحه با استفاده از فیلترها می‌توانید نام، نوع و زمان پروموشن مورد نظرتان را جست و جو کنید.

در ستون آخر لیست پروموشن ها برای برخی یک دکمه سبز رنگ و جود دارد و برخی بدون دکمه نمایش داده می شوند.

 • برای پروموشن های بدون دکمه سبز، اگر شما کالایی دارید که امکان شرکت در پروموشن بر اساس دسته‌بندی و گروه ‌کالایی‌های مشخص شده را دارد، پس از اعمال تخفیف هوشمند در صورت رعایت تمام قوانین پروموشن، احتمال افزودن اوتومات کالای شما به این پروموشن‌ها وجود دارد و نیازی به اضافه کردن دستی به این پروموشن ها نیست.

 • برای پروموشن هایی که دکمه سبز رنگ برای آنها وجود دارد، امکان افزودن کالا به این کمپین‌ها به صورت دستی و توسط شما هم وجود دارد و برای افزودن کالاهایتان باید روی دکمه شرکت در کمپین کلیک کنید.

پس از کلیک روی دکمه شرکت در کمپین، می‌توانید کالاهای خود را در تخفیف‌های شگفت انگیز و مگا کمپین‌های دیجی‌کالا شرکت دهید.

شما از منوی “بازاریابی” و زیر منوی “شرکت در پروموشن جدید” هم می توانید لیست تخفیف‌های شگفت انگیز و مگا کمپین‌های دیجی‌کالا که می توانید به آنها کالا اضافه کنید ببینید اما پروموشن های خودکار در آن صفحه تمایش داده نمی شوند.

اگر تا به حال کالایی به این پروموشن اضافه نکرده باشید، صفحه زیر را خواهید دید. اطلاعات کمپین در بالای صفحه در دسترس قرار دارد.

 1. برای اضافه کردن کالاها یکی از دو روش پیشنهادی را انتخاب کنید و با یکی از دو روش که قبلا توضیح داده شد، کالاهایتان را برای شرکت در این کمپین‌ها انتخاب کنید.

 2. پس از وارد کردن اطلاعات روی دکمه‌ی تایید کلیک کنید.

کالاهای انتخابی شما با موفقیت به پروموشن اضافه شدند و در صف انتظار بررسی قرار گرفته‌اند‌.

اگر از قبل کالا به این پروموشن اضافه کرده باشید، صفحه زیر را خواهید دید.

در این صفحه با کلیک روی دکمه “افزودن کالا از لیست” یا “بارگذاری فایل اکسل” میتوانید کالا به پروموشن اضافه کنید.

دقت کنید که کالاهایی که قبلا آنها را به این پروموشن اضافه کرده اید نمی توانید از اینجا ویرایش کنید. برای ویرایش این کالاها باید از منوی بازاریابی وارد صفحه مدیریت پروموشن ها شوید.

پس از انتخاب کالاها، درصد تخفیف، تعداد در پروموشن و تعداد در سبد را مشخص کنید و دکمه تایید و شرکت در پروموشن را کلیک کنید.

سوالات متداول

سوال

پاسخ

آیا امکان شرکت در تخفیف و حراج به صورت دستی هم وجود دارد؟​

برای شرکت در کمپین‌های تخفیف و حراج فقط کالا به صورت اتومات (خودکار) به کمپین اضافه می‌شود و فقط کافیست شرایط کمپین را در هنگام تخفیف گذاری رعایت کنید.

چطوری می‌توان در یکی از پروموشن‌های مگا کمپین یا پیشنهاد شگفت انگیز خاص شرکت کرد؟

شما می‌توانید از منوی بازاریابی وارد زیر منوی شرکت در پروموشن جدید شده و بعد از  انتخاب کمپین مورد نظر، شرکت در کمپین را انتخاب و کالای مورد نظرتان را از لیست افزودن کالای جدید انتخاب کنید. برای شرکت در پروموشن های شگفت انگیز مطابق قبل باید به صورت دستی کالا اضافه کنید و ویژگی تخفیف هوشمند مختص این نوع پروموشن ها نیست.

آیا بعد از ثبت کالا در تخفیف هوشمند، کالا به پروموشن شگفت انگیز هم اضافه می‌شود؟

اضافه کردن کالا برای شرکت در شگفت انگیز فقط به‌صورت دستی از زیر منوی شرکت در پروموشن جدید انجام می‌شود و ویژگی تخفیف هوشمند مختص این نوع پروموشن ها نیست.

در صورتی‌که قصد شرکت در یکی از مگا کمپین‌ها را داشته باشیم، به چه طریق باید عمل کنیم؟

برای شرکت در مگاکمپین‌های دیجی‌کالا می‌توانید از دو طریق عمل کنید:

برای مگا کمپین های دیجی کالا (کمپین های بزرگ مثل یلدا) کالا هم امکان دارد در صورت تایید، اتومات به کمپین اضافه شود و هم می توانید به صورت دستی کالا اضافه کنید.

در صورتی‌که از منوی تخفیف‌های هوشمند، روی کالا تخفیف گذاری کنید، با شرط اینکه کالای شما به  مگا کمپین خاصی اختصاص یافته باشد، به صورت اتومات در مگا کمپین شرکت داده می‌شوید

اگر قصد شرکت در مگا کمپین را به صورت دستی دارید می‌توانید از زیر منوی شرکت در پروموشن جدید، کمپین مورد نظر را انتخاب و در کمپین شرکت کنید ( لازمه شرکت در مگا کمپین‌ها رعایت قوانین هر مگا کمپین است.)

برای اینکه کالا با تخفیف نمایش داده شود باید چگونه عمل کرد؟

برای این کار فقط کافیست که برای کالا تخفیف هوشمند بسازید. اگر مبلغ و موجودی شما برای کمپین‌ها و پروموشن‌های دیگر هم قابل قبول باشد علاوه‌بر نمایش تخفیف جز پروموشن ها و کمپین‌ها هم می‌شود.

بعد از شرکت در تخفیف هوشمند، کجا می‌توانم وضعیت کالاهایم در پروموشن‌ها را مشاهده کنم؟

با وارد شدن به زیر منوی مدیریت پروموشن‌ها، در قسمت جزییات بیشتر، می‌توانید  وضعیت تایید کالا در کمپین را مشاهده کنید.

چرا در لیست همه کمپین ها، فقط شگفت ها و مگا پروموشن ها قابل مشاهده است و بقیه نیستند؟ 

 چون فقط امکان اضافه کردن کالا به صورت دستی برای شگفت‌ها و مگا کمپین‌ها وجود دارد 

چطور لیست پروموشن‌ها و شرایط شرکت در آنها را  ببینم؟

  وارد زیر منوی تخفیف هوشمند شوید بعد انتخاب کالا از لیست در صفحه ای که باز شده می‌توانید تعداد و لیست پروموشن‌های فعال رو ببینید  و شرایط شرکت در هر کدام را می‌توانید مشاهده کنید سپس با توجه به دسته‌بندی ها و درصد تخفیف‌ها، تخفیف هوشمند بسازید تا در آن پروموشن‌ها به‌صورت اتوماتیک اضافه شود. 

این خطا در اکسل به چه معناست؟

(در حال حاضر امکان افزودن این کالا به پروموشن وجود ندارد. کالا و دسته بندی آن باید فعال باشد همچنین کالا باید دارای حداقل یک قیمت فعال باشد.)

کد تنوعی که در اکسل قرار دادید غیر فعال است و باید در صفحه مدیریت تنوع و قیمت گذاری فعال کنید.

بعد از دریافت اکسل لیست کالاهای مجاز برای شرکت در تخفیف هوشمند، باید چه مواردی بررسی شود؟

بعد از دریافت اکسل از طریق ایمیل، ستون‌های اکسل که در کنار آنها کلمه الزامی دارد را بررسی وتکمیل کنید

ستون قیمت پیشنهادی و تاریخ شروع و پایان پر شده است

توجه کنید:

۱٫ ساعت شروع تخفیف باید از ساعتی که اکسل را آپلود می‌کنید بزرگتر باشد

۲٫ ستون” تعداد در پروموشن” و” تعداد در سبد” را باید تکمیل کنید.

۳٫ قیمت ها به ریال هستند.

این خطا به چه معناست؟

نوسانات قیمت فروش کالای شما در ۷ روز گذشته بیشتر از حد مجازبوده است و امکان شرکت در پروموشن شگفت انگیز را ندارد. 

تغییرات قیمت فروش  در ۷ روز گذشته نباید زیاد باشد، در ادامه پیغام خطا به شما حد مجاز قیمت فروش فعلی را اعلام می‌کند و شما می‌توانید با تغییر قیمت کالا در مدیریت تنوع و قیمت گذاری، قیمت فروش فعلی کالای خود را اصلاح کنید.