تسویه حساب حداکثر ۱۵ روزه پاسخی به دغدغه فروشنده‌ها

اگر از فروشنده‌های قدیم ما باشید می‌دانید که بازه پرداخت معمولا ۳۰ روزه بود. اما با توجه به خواست فروشنده‌ها مبنی بر کوتاه‌تر شدن بازه پرداخت و در راستای حمایت دیجی‌کالا از کسب و کارهای ایرانی به عنوان مطمئن‌ترین شریک تجاری، دیجی‌کالا تصمیم گرفت بازه‌های پرداخت را به نصف این زمان کاهش دهد به طوری که هم اکنون هر فروشنده نهایتا طی ۱۵ روز می‌تواند تسویه حساب کند و دو بار در ماه از فروش خود دریافت داشته باشد.

اما اگر فروشنده‌ای بخواهد باز هم در زمان کوتاه‌تری تسویه حساب کند، این شرایط ایجاد شده است تا با فروش بیشتر بتواند ۳ بار در ماه یعنی هر ۱۰ روز نیز تسویه حساب داشته و پول حاصل از فروش خود را دریافت کند.

اما شاید برای شما هم این سوال ایجادشده باشد که «چطور می‌توانیم فروش کالاهایمان را در دیجی‌کالا افزایش بدهیم؟» ما در این مقاله قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم. ابتدا شما را با قیف فروش در دیجی‌کالا به صورت مختصر آشنا می‌کنیم و بعد با شرح مفصل هر کدام از مراحل قیف فروش، توضیح می‌دهیم که چطور می‌توانید با انجام دادن هر مرحله فروش خود را افزایش دهید.

در دیجی کالا چیست و چه کمکی به فروشنده می‌کند؟
Asset 1
خریدارها را نسبت به کالاهایی که می‌فروشیم

همان‌طور که گفتیم با استفاده از قیف فروش در دیجی‌کالا می‌توانیم مشتری‌های بیشتری را به سمت خرید کالاهای خودمان هدایت کنیم. در دیجی‌کالا ما باید شرایطی را برای کالاهای خود ایجاد کنیم که خریدارها کالای ما را ببینند. بهترین کار این است که اطلاعات کامل، درست و دقیقی از محصولات خودمان بنویسیم، عکس‌های واضح و مشخص از کالا و جزییات کالاهایمان بگیریم. همین‌طور توضیحات شفاف و واضحی از کالا بنویسیم و قیمت مناسبی روی کالا بگذاریم.

همچنین بهتر است که کالاهای خودمان را در دیجی‌کالا جستجو کنیم و آن‌ها را از نظر قیمت، کیفیت و مشخصات دیگر با کالاهای خودمان مقایسه کنیم. این کار باعث می‌شود نسبت به کالای خودمان و کالای رقبا بیشتر آشنا شویم و همین‌طور تصمیم بگیریم که به نحوی بهتر از رقبای خود، کالایمان به خریدار ارایه کنیم.

توجه مشتری را به کالاهای خودمان

فروشنده‌ها از روش‌های مختلفی برای جلب توجه مشتریان استفاده می‌کنند اما در دیجی‌کالا برای این که مشتری به سمت کالاهای ما جلب شود می‌توانیم عکس‌های جذابی از کالاهایمان تهیه کنیم. یک یا چند عکس جذاب از کالا به راحتی می‌تواند باعث جلب توجه مشتری شود و به دیده‌شدن کالا کمک کند. قیمت‌گذاری مناسب و یا تخفیف جذاب بر روی کالا نیز یکی دیگر از مواردی است که توجه مخاطب را به سمت محصول جلب می‌کند. همچنین داشتن گارانتی معتبر بر روی کالا نیز می‌تواند با عث جلب توجه مشتری شود.

مشتری را ترغیب کنیم تا ثبت سفارش انجام دهد
 

پس از این دو مرحله مهم‌ترین کار این است که خریدار سفارش خود را ثبت کند. همان‌طور که گفتیم اگر قیمت‌گذاری درست و دقیقی داشته باشید و به طور کلی دو مرحله بالا را رعایت کرده باشید، خریدار به احتمال زیاد سفارش خود را ثبت می‌کند.

خریدار را تبدیل به مشتری وفادار کنیم
 

بسیاری از افراد وقتی از خرید خود رضایت داشته باشند، برای خریدهای بعدی خود دوباره به همان فروشنده مراجعه می‌کنند که اصطلاحا به آن‌ها مشتری وفادار می‌گویند. برای این که مشتری به ما وفادار بماند و دوباره از ما خرید کند، بهتر است هر سه مرحله گفته شده را به طور دقیق انجام دهیم و در تمامی مراحل با مشتری صادق بوده و اطلاعات دقیق و شفافی به او بدهیم. در کنار این مراحل ارایه خدمات پس از فروش مانند ارایه گارانتی معتبر می‌تواند به ایجاد حس رضایتمندی و در نهایت وفاداری مشتری کمک کند. در آخر می‌توانیم بازخورد مشتری‌ها را بررسی کرده و برای ارایه خدمات بهتر در آینده از آن‌ها استفاده کنیم.

باعث شویم مشتری‌ها کالایمان را تبلیغ کنند
 

تبلیغات یکی از راه‌های شناختن محصول به مشتریان است اما همیشه بهترین تبلیغ این است که بدون هزینه و توسط مشتریان وفادار و راضی انجام شود. اگر همه مراحل بالا را به درستی رعایت کرده باشیم می‌توانیم امیدوار باشیم که مشتری‌های وفادار، دیگران را تشویق می‌کنند تا از کالاهای ما خرید کنند. همچنین می‌توانیم با حفظ مشتریان موجود و تبلیغات بیشتر همچنان سهم خودمان را از بازار افزایش دهیم.

اگر به اینفوگرافیکی که در پایین از این هرکدام از این مراحل تهیه کردیم نگاهی بیندازیم، متوجه می‌شویم که همه این مراحل گفته‌شده همان قیف فروش است.

همه صاحبان کسب و کار و همه کسانی که در بازار فعالیت می‌کنند با قیف فروش آشنایی دارند. گاهی ممکن است این آشنایی به صورت ناخودآگاه باشد اما برای یک فروشنده آنلاین خیلی مهم است که نسبت به قیف فروش به صورت علمی آشنایی داشته باشد و بتواند مراحل فروش خود را تحلیل و ارزیابی کند. ارزیابی روند خرید باعث می‌شود تا فروشنده متوجه شود که در کدام یک از این مراحل دچار مشکل است و با رفع آن، فروش خود را افزایش دهد.

قیف فروش در دیجی‌کالا در یک نگاه

00001

در این مرحله، خریداران به دنبال نیازهای خود هستند. پس بهتر است که ما با درج هوشمندانه کالا، اطلاعات کامل، عکس‌های جذاب و محتوای صحیح، مشتری را نسبت به کالاهای خود آگاه کنیم.

00002

جلب توجه مشتری با قیمت گذاری درست، گارانتی مورد تایید و همچنین تخفیف‌های جذاب امکان‌پذیر است.

00003

در این مرحله مشتری سفارش خود را ثبت می‌کند یعنی ما توانسته‌ایم کالای خود را به فروش برسانیم. اما اینجا پایان کار ما نیست.

00004

برای داشتن مشتری وفادار ما باید اطمینان داشته باشیم که تمامی مراحل بالا را به درستی طی کرده‌ایم.

همچنین مطمئن شویم همه اطلاعات درج شده بر روی کالا با کالای ارسالی مطابق باشد و خدمات پس از فروش مورد انتظار مشتری مانند گارانتی، اصل بودن کالا، صحت اطلاعات و… تامین شده باشد.

00005

اگر همه مراحل را به درستی انجام داده باشیم. در این مرحله مشتریان ما که از خرید خود رضایت دارند کالاهای ما را به مشتری‌های دیگر معرفی می‌کنند.

چطور در دیجی‌کالا اتفاق می‌افتد؟

اگر نگاهی به اینفوگرافیک زیر داشته باشیم می‌توانیم هریک از مراحل موفقیت در فروش در دیجی‌کالا را ببینیم. ما با استفاده از این ۶ مرحله که در ارتباط مستقیم با قیف فروش هستند می‌توانیم روند یک فروش موفق را در دیجی‌کالا طی کنیم و همین‌طور فروش بیشتری را تجربه کنیم.

 • کالاهای پرفروش بازار آفلاین و آنلاین
 • محصولات فصلی و ترند بازار
 • نیاز‌ها و کمبود‌های بازار
 • کالاهای مصرفی جامعه
 • نام‌گذاری کالا و انتخاب گروه کالایی
 • عکس‌های واضح و جذاب از کالا
 • درج اطلاعات شفاف
 • بررسی قیمت کالا‌های مشابه و پرفروش سایت
 • در‌ نظر گرفتن تمامی موارد موثر
 • امتیاز مشتریان به تنوع کالایی
 • بازه زمانی ارسال کالا
 • قیمت
 • نرخ تبدیل بازدید‌ها به خرید
 • بررسی میزان مرجوعی
 • تبلیغ درست و دقیق
 • هدایت مشتری‌های بیشتر
و رابطه آن با آگاهی دادن نسبت به کالا

برای این که بتوانیم کالاهای خود را به شکل هوشمندانه‌ای افزایش دهیم به طوری که منجر به فروش بیشتر شود، لازم است نسبت به کالاهای خود و کالاهای مشابه آگاهی پیدا کنیم.

برای این کار همان‌طور که در قسمت‌های قبل به طور مختصرگفتیم می‌توانیم با استفاده از قسمت جستجو در سایت دیجی‌کالا و اعمال فیلترهای لازم، کالاهای مشابه کالای خود را از نظر پربازدیدترین، محبوب‌ترین، جدیدترین، پرفروش‌ترین به دست بیاوریم. همچنین از همین طریق می‌توانیم اطلاعاتی در خصوص برندها، قیمت کالاهایی که بیشتر خریداری شده‌اند و میزان تنوع کالاهایی مشابه کالای خودمان را به دست بیاوریم.

پس از این مراحل می‌توانیم متوجه جایگاه کالای خود شویم و همین‌طور بفهمیم که مشتریان این گروه کالایی به دنبال چه کالاهایی و با چه بازه‌های قیمتی هستند.

راهکارهای

فروشنده‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند: فروشنده‌های عمده فروش، واردکننده‌ها، تولیدکننده‌ها و خرده‌فروش‌ها.

بعد از اینکه فهمیدیم جایگاه کالاهایمان بهتر است جایگاه خودمان به عنوان فروشنده را نیز بشناسیم و ببینیم در کدام یک از این دسته‌بندی قرار گرفته‌ایم.

هرچند اگر فروشنده‌ای باشیم که فقط یک مدل از یک نوع کالا می‌فروشیم، باز هم راهکارهای فروش می‌تواند به ما در فروش بیشتر کمک کند.

حالا با استفاده از ابزار جستجو و اطلاعاتی که به دست آوردیم جایگاه کالای خود را بشناسیم می‌توانیم بررسی کنیم که امکان تامین کالاهای پرفروش و رقابت با کالاهای مشابهی که هم اکنون در سایت دیجی‌کالا فعال هستند را داریم یا خیر.

به عنوان مثال من واردکننده هدفون و هندزفیری هستم ابتدا با استفاده از ابزار جستجو درسایت دیجی‌کالا و در صورت نیاز استفاده از فیلترهای آن، کالاهای پرفروش و پربازدید این گروه کالایی رو بررسی می‌کنم. بعد از آن می‌توانم تعداد و میزان رای داده شده به هر کالا و دیدگاه خریداران را بررسی کنم.به عنوان مثال من واردکننده هدفون و هندزفیری هستم ابتدا با استفاده از ابزار جستجو درسایت دیجی‌کالا و در صورت نیاز استفاده از فیلترهای آن، کالاهای پرفروش و پربازدید این گروه کالایی رو بررسی می‌کنم. بعد از آن می‌توانم تعداد و میزان رای داده شده به هر کالا و دیدگاه خریداران را بررسی کنم.

همین بررسی ساده به من کمک می‌کند تا:

بازه قیمتی که خریدار حاضر است برای این گروه کالایی بپردازد را به دست بیاورم.

بفهمم بر اساس این بازه قیمتی، کیفیت و ویژگی‌های کالا به چه صورت بوده است.

بر اساس رای و دیدگاه‌های خریداران بفهمم که آیا این کالا ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر.

در انتها من از بررسی‌هایی که انجام داده‌ام ممکن است به این نتیجه برسم که کالاهای یک برند خاص در دیجی‌کالا فعال نیست و یا تنوع آن پایین است. در اینجا اگر من از دسته فروشندگانی باشم که واردکننده و یا تامین کننده آن برند هستند. می‌توانم تصمیم بگیرم که کالاهای آن برند را در دیجی‌کالا فعال کنم.

مثلا فرض کنید من واردکننده برند شیاومی هستم. با همین بررسی‌های انجام‌شده و نتیجه‌گیری‌های حاصل شده می‌توانم تصمیم بگیرم که کالاهای پرفروشی برند شیاومی که در دیجی‌کالا غیر فعال هستند را فعال کنم.

اما اگر من واردکننده برند نباشم باید چکار کنم تا فروش بیشتری در دیجی‌کالا داشته باشم؟

۱- در این مواقع می‌توانیم کالاهایی که در بازار آفلاین یا بازارهای آنلاینی به جز دیجی‌کالا جزو کالاهای پرفروش هستند و در عین حال در دیجی‌کالا فعال نیستند و یا تعداد کمی از ان‌ها فعال است را موجود کنیم.

از این نوع کالاها می‌توان به: مدل‌هایی از برندهای معتبر و جدید که کمتر شناخته شده‌اند مانند برند Blest Promate Leitu در دسته لوازم و تجهیزات جانبی لوازم الکترونیک، یا برند Green Polar و کندی در لوازم خانگی و یا برندهای ایرانی با کیفیت در لوازم آرایشی، بهداشتی و… اشاره کرد.

۲- می‌توانیم کالاهایی که مناسبتی یا فصلی هستند و یا به هر دلیل ترند بازار بوده و جزو کالاهای پرفروش هستند را موجود کنیم.

 

از این نوع کالاها می‌توان به: مدل‌های روز لباس و پوشاک یا لباس‌های فصل، گجت‌هایی که در حال حاضر در جامعه مد شده‌اند و یا لوازم مربوط به مناسبت‌های خاص مثل نوروز، شب یلدا، محرم و… اشاره کرد.

۳- همچنین می‌توانیم کالاهایی که در سایت دیجی‌کالا تنوع پایینی دارند را نیز موجود کنیم. به خاطر تنوع پایین امکان رقابت و جذب مشتری با موجود کردن این کالاها بسیار بالا است.

 

مثلا اگر چادر مسافرتی یک برند از لحاظ مدل یا قیمت تنوع پایینی دارد، ما با موجود کردن نوع دیگری از چادر همان برند که از لحاظ مدل و یا قیمت متفاوت باشد، می‌توانیم شانس فروش خود را افزایش دهیم.

از کالاهایمان چه تعداد موجود کنیم؟

ما می‌توانیم با استفاده از ابزار پنل فروشندگان، فروش‌های گذشته خود را بررسی کنیم و بر اساس آن بفهمیم که چه تعداد کالا را می‌توانیم موجود کنیم. برای این کار کافی است با استفاده از ابزار پنل فروشندگان میزان فروش یک هفته گذشته خود را ببینیم. سپس عدد فروش هفته گذشته را در روزهای ماه (مثلا ۳۰ روز) ضرب کنیم و نتیجه به دست آمده را بر ۷ تقسیم کنیم. جواب به دست آمده همان مقدار کالایی است که می‌توانیم موجود کنیم.

به عنوان مثال اگر میزان فروش هفته گذشته من ۱۰ عدد باشد باید این مقدار را در روزهای کاری مثلا ۳۰ روز ضرب کنم و نتیجه را تقسیم بر ۷ که تعداد روزهای هفته است کنم. نتیجه حاصل که تقریبا ۴۲ می‌شود، تعداد کالایی است که می‌توانم موجود کنم.

چند نکته پایانی در این قسمت:
 
 1. قبل از درج کالای جدید حتما کالاهای مشابه را بررسی کنید با این کار از مشتریان و رقبای خودتان اطلاعات مفیدی بدست می‌آورید.
 2. قبل از ایجاد تنوع بر روی کالاهایی که موجود هستند همه اطلاعات کالا و بازخورد مشتریان را بررسی کنید.
 3. فعال کردن کالاهایی که سابقه بازدید و فروش در دیجی کالا دارند به شما کمک می‌کند تا با صرف هزینه کمتر، فروش بیشتری داشته باشید.
 4. شما می‌توانید از طریق گزارشات جامع در پنل خود، کالاهای پر مخاطب و غیر فعال را بررسی کنید و نسبت به فعال کردن آن‌ها تصمیم بگیرید.