فروش سازمانی یا B2B در دیجی‌کالا

فروش سازمانی چیست؟

به طور کلی و به‌صورت مختصر می‌توانیم بگوییم فروش سازمانی یا B2B نوعی از روش فروش است که به وسیله آن کالاها از یک سازمان به سازمان دیگری فروخته می‌شوند.

فروش سازمانی را نقطه مقابل فروش به مشتری یا فروش B2C می‌دانند زیرا در فروش سازمانی احساسات و نظرات شخصی و عاطفی ملاک انتخاب قرار نمی‌گیرند بلکه نیاز سازمانی و قیمت و تعداد کالاها است که تعیین کننده است.

همچنین در فروش سازمانی کالاها با قیمت کمتر و حجم بیشتری فروخته می‌شوند و به خاطر همین حجم بالای فروش و گردش مالی قابل توجه، برای بسیاری از فروشنده‌ها وارد شدن به بازار فروش سازمانی اهمیت زیادی دارد.

فروش سازمانی در دیجی‌کالا به چه صورت است؟

همان‌طور که از نام این امکان مشخص است، فروشنده می‌تواند از طریق فروش B2B کالاهای خود را به سازمان‌ها، کسب‌وکارها و یا مشتریانی که دارای جواز کسب هستند بفروشد.

این روش، بستر جدیدی از فروش در دیجی‌کالا را فراهم می‌کند که سایت مربوط به آن Digikalabusiness.com است که با دیجی‌کالا تفاوت دارد.

وب‌سایت Digikalabusiness به زودی در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

حتما به این نکنه توجه کنید که آدرس‌های مشابه با این آدرس متعلق به دیجی‌کالا نیست و اطلاع‌رسانی در مورد این سایت و تغییرات مربوطه فقط از طریق سایت و صفحه اینستاگرام سلر آکادمی انجام می‌شود.

دسته‌بندی‌کالاها و روند خرید در آن نیز متناسب با نیاز سازمان‌ها و کسب‌وکارها طراحی شده است. فرآیند خرید با تخفیف پلکانی صورت می‌گیرد و قیمت کالا متناسب با تعداد کالاهای خریداری شده تعیین می‌شود. در مرحله پرداخت نیز امکان پرداخت اعتباری برای شرکت‌های معتبر فراهم شده است و همچنین خریدار علاوه بر روش‌های پرداخت به شکل خرده‌فروشی می‌تواند از روش واریز به حساب هم استفاده کند.

در فروش سازمانی، خریدار فقط شامل سازمان‌ها و شرکت‌ها و یا اشخاص دارای مجوز کسب می‌شود.

 

چه فروشنده‌هایی می‌توانند فروش سازمانی در دیجی‌کالا داشته باشند؟

فروشنده‌ها بر اساس امتیاز و عملکردشان توسط دیجی‌کالا انتخاب می‌شوند و سپس دیجی‌کالا با ارسال ایمیل و پیامک به این فروشنده‌ها از آن‌ها دعوت می‌کند تا در صورت تمایل در فروش سازمانی نیز فعالیت کنند.

پس از آن فروشنده‌ها با گذراندن دوره آموزشی می‌توانند در پنل خود، قیمت کالاهای مد نظرشان را با توجه به تعداد برای فروش سازمانی و بازرگانی فعال کنند. در گام نخست فروشنده‌هایی برای فروش سازمانی انتخاب می‌شوند که امتیازی بالاتر از ۴٫۵ داشته باشند. اما در گام‌های بعد این امکان برای فروشنده‌هایی با امتیاز بالاتر از ۴ نیز فراهم می‌شود. شرط دیگر انتخاب فروشنده‌ها این است که امتیاز منفی نداشته باشند.

در فروش سازمانی شیوه امتیازدهی با سایت دیجی‌کالا متفاوت است. امتیاز منفی برای لغو سفارش ۸۰درصد و برای بازگشت کالا ۱۵درصد است. امتیاز تحویل به موقع نیز ۵درصد خواهد بود. موارد دیگر مانند کمیسیون، هزینه‌های جانبی، جرایم از جمله جریمه تاخیر در ارسال، نحوه پرداخت و شیوه تسویه حساب مانند خرده‌فروشی است.

قیمت‌گذاری در فروش سازمانی به چه شکل است؟

قیمت‌گذاری در فروش سازمانی با شکل خرده‌فروشی کمی متفاوت است. همان‌طور که گفتیم در فروش سازمانی، قیمت‌ها به صورت پلکانی دارای تخفیف است یعنی فروشنده برای هر DKPC بازه‌های مشخصی از نظر تعداد و قیمت تعیین می‌کند. برای مثال فروشنده می‌تواند برای ۱ تا ۵ عدد از یک نوع لپ‌تاپ قیمت ۱۰ میلیون تومان و برای تعداد ۶ تا ۱۵ عدد از همان لپ‌تاپ قیمت ۹ میلیون و هفتصد هزار تومان را تعیین کند.

به همین ترتیب فروشنده می‌تواند تا حداکثر ۶ سطح قیمتی را بر اساس تعداد، برای کالای خود تعریف کند.

قیمت‌گذاری اولیه در فروش سازمانی دارای شرایطی است که فروشنده باید آن را به شکل زیر رعایت کند:

۱ . قیمت سطح قیمتی اول سازمانی باید کمتر و یا مساوی همان قیمتی باشد که فروشنده در بازار خرده‌فروشی و در سایت دیجی‌کالا دارد. اگر به مثال قبل برگردیم، قیمت ۱۰ میلیون تومانی که فروشنده برای ۱ تا ۵ عدد از لپ‌تاپ‌ها تعیین کرده بود می‌تواند همان قیمت خرده‌فروشی و یا کمتر از آن باشد.

۲ . قیمت هر سطح قیمتی در فروش سازمانی باید کمتر از سطح قیمتی قبلی باشد.

یعنی در مثال بالا قیمت سطح قیمتی دوم نمی تواند بیشتر یا مساوی ۱۰ میلیون تومان  باشد. در نتیجه فروشنده نیز برای سطح قیمتی دوم خود و تعداد ۶ تا ۱۵ عدد لپ‌تاپ لازم است به صورت پلکانی تخفیف گذاشته و قیمت ۹۷۰۰۰۰۰ تومان را تعیین کرده است.

۳ . تعداد کالا در سطح‌های قیمتی تعیین شده نباید تداخل نداشته باشند.

در مثال بالا فروشنده نمی‌تواند سطح قیمتی را تعریف کند که مثلا از ۳ تا ۱۰ عدد کالا در آن باشد زیرا با دو سطح قیمتی دیگر تداخل دارد.