درخواست خسارت کالاهای مرجوعی

فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا شرایط، اصول و قواعدی را برای مشتریان مشخص کرده تا در صورت وجود هر مشکلی در کالای خریداری شده، مشتری بتواند آن را به‌راحتی و در اسرع وقت مرجوع کند.

در فرآیند مرجوعی کالا از طرف مشتری، ممکن است فروشنده به دلیل و نحوه‌ی مرجوعی کالاها اعتراض داشته باشد، بنابراین این مقاله را با هدف شفاف‌سازی فرآیند پرداخت خسارت کالاها در اختیار شما قرار می دهیم. در این مقاله تمامی اقدامات لازم مربوط به دریافت خسارت کالاها ذکر خواهد شد.

مرحله اول – تحویل گرفتن کالاها از انبار مرجوعی:

در مرحله‌ی اول شما باید کالای مرجوعی خود را که مشتری بازگردانده و در انبار مرجوعی مرکزی موجود است را تحویل بگیرید.

لطفا فقط در صورتی که کالاهای خسارتی را از انبار مرجوعی مرکزی تحویل گرفته اید اقدام به ارسال فرم نمایید، در غیر این صورت درخواست بررسی نخواهد شد.

فرم درخواست کالاهای مرجوعی از خدمات پس از فروش

مرحله دوم – تکمیل فرم خسارت:

برای اعتراض به کالای مرجوعی باید یک فرم که دارای ۹ بخش است و در لینک زیر قرار دارد را تکمیل کنید. عدم ذکر هر یک از موارد باعث رد شدن فایل خواهد شد و پرداخت خسارت با تاخیر روبه‌رو می‌شود.

لطفا توجه کنید که در صورتی که کالا به انبار مرجوعی مرکزی منتقل شده است، باید ابتدا آن را دریافت کنید تا در صورتی که به مرجوعی آن اعتراض دارید قادر به تکمیل فرم خسارت شده باشید.

فرم درخواست خسارت کالاهای آسیب دیده

مرحله سوم – بررسی فایل خسارتی شما:

همان‌طور که اطلاع دارید تعداد فایل‌های خسارتی که در روزهای شنبه و یکشنبه دریافت می‌شود بسیار زیاد و تمامی موارد موجود در فایل‌ها از جمله سریال کالا، دلیل مرجوعی و عکس و … باید بررسی شود، بنابراین زمان زیادی صرف این کار خواهد شد.

خواهشمندیم تا زمان اعلام نتیجه منتظر باشید. پس از بررسی فایل دلیل عدم پذیرش آن برای فروشنده از طریق ایمیل ارسال می‌شود و در‌صورتی‌که مورد قبول باشد هم مراحل بعدی به شما اطلاع رسانی می‌شود.

مرحله چهارم – نحوه بررسی فایل خسارتی:

هنگام بررسی فایل خسارتی، دلیل مرجوعی کالا و علت اعتراض شما بررسی می‌شود و در صورتی‌که ایراد وارده به کالا از طرف دیجی‌کالا باشد و یا ایراد اعلام شده در مورد کالا صادق نباشد خسارت مرجوعی به شما پرداخت خواهد شد.

 1. درصورتی ‌که کالای شما به علت مغایرت مرجوع شده باشد و در شرایط اولیه باشد، پرداخت خسارت مورد قبول نخواهد بود.

 2. در صورتی‌ که کالا با بسته ‌بندی سالم مرجوع شده باشد و فقط کالا آسیب دیده باشد، خسارت پرداخت نخواهد شد و باید در ارسال‌های بعدی از بسته‌بندی بهتری استفاده کنید (مثلا دور کالا بابل رپ بپیچید تا کالا داخل بسته بندی جا به جا نشود).

 3. در صورتی‌ که اعلام کنید کالای شما با کالای دیگری جابه‌جا شده و سپس مرجوع شده است، تاریخچه‌ی فروش و مرجوعی همان کالا و سابقه خرید مشتری و عملکرد شما بررسی خواهد شد و پس از قرار دادن در فرمول مربوطه پذیرش یا عدم پذیرش پرداخت خسارت به اطلاع شما خواهد رسید.

 4. زمانی‌که کالا با ایراد فنی مرجوع شده است و پس از تست کالا توسط فروشنده مشخص شود که کالا دارای ایراد نیست، در صورتی‌که کالا دیجیتال است و امکان فروش مجدد آن وجود ندارد خسارت کالا پرداخت خواهد شد.

مرحله پنجم – ارسال فاکتور:

در صورتی‌که فایل شما مورد قبول باشد، ایمیلی مبنی بر ارسال فاکتور برای شما ایمیل خواهد شد و پس از ارسال فاکتور توسط شما و بررسی آن توسط واحد مالی، نتیجه‌ بررسی فاکتور به اطلاعتان خواهد رسید. اگر فاکتور صحیح باشد، وارد لیست پرداخت خواهد شد و در صورتی که صحیح نباشد دلیل آن به شما اعلام می‌شود تا مجددا فاکتور را ارسال کنید.

فایل اکسل فاکتور

تصویر نمونه فاکتور

ویدئوی آموزش نحوه ارسال فاکتور فروش کالا

نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنید:

 1. موقع دریافت کالا از انبار مرجوعی دقت کنید حتما کالاها را با لیبل نارنجی و دلیل مرجوعی دریافت کنید.

 2. در صورتی که خسارت اعلامی شما کمتر از ۵۰% است و تایید شده (ایمیلی مبنی بر عدم پذیرش خسارت برای شما ارسال نشده است)، لطفا از طریق ثبت تیکت در فرم تماس با ما از واحد مالی پیگیری کنید.

 3. در صورتی که کالای خسارتی ۱۰۰% شما تایید شود باید پس از دریافت ایمیل از پشتیبانی به انبار مرجوعی (دانش یا بادامک) ارسال شود و درصورتی‌که کالا بدون لیبل نارنجی باشد، از دریافت آن امتناع خواهد شد و خسارتی نیز پرداخت نخواهد شد.

 4. از بارگذاری فایل تکراری خودداری کرده و منتظر اعلام نتیجه فایل اولیه باشید.

 5. در صورتی‌که فایل ارسالی و پرداخت خسارت به شما مورد قبول نبوده است، از بارگذاری مجدد همان فایل خودداری کنید.

 6. در صورتی‌که امکان فروش مجدد کالا وجود دارد و فقط بسته بندی آن آسیب دیده و یا  کالا آسیب دیده  اما امکان تعمیر آن برای شما وجود دارد، کالا را دریافت کرده  و درخواست خسارت را بین ۱ الی ۴۹ درصد انتخاب کنید.

 7. قیمتهای ارسالی در فایل اکسل برای صدور فاکتور برای فروشندگان حقوقی ، قیمت قبل از مالیات است و برای فروشندگان حقیقی بعد از مالیات، به این معنی که فروشندگان حقوقی باید به ازای هر کالا ۹% مالیات را به فاکتور اضافه کنند.

 8. با توجه به ویدئو آموزشی صدور فاکتور سریال فاکتور را صحیح وارد کنید.(دقت فرمایید که سریال فاکتور، سریال لیبل نارنجی کالا نیست.)

 9. کالاهای خسارتی را به انبار مرجوعی بادامک یا ورود کالای انبار دانش (ساعت ۸ الی ۱۶) و یا انبار فتح، شرق و نارمک (ساعت ۸ الی ۱۴) تحویل دهید.

 10. فروشنده هایی که در شهر تهران نیستند، کالای خسارتی را به انباری که محموله هایشان را تحویل میدهند ارسال کنند.بسته بندی کالاهای خسارتی و محموله سفارش روز جدا از هم بسته بندی شوند.

 11. پس از دریافت ایمیل مبنی بر ارسال فاکتور، فروشندگان حقوقی میبایستی تاریخ روز را صادر کنند و فروشندگان حقیقی تاریخ ۵ روز بعد از دریافت ایمیل، و حتما نهایتا تا ۲ روز کاری بعد از دریافت ایمیل ، فاکتور به آدرس گاندی ارسال شود.

 12. امکان تحویل کالای خسارتی به ناوگان فراهم است، فقط توجه فرمایید که ذکر شود به کدام انبار(دانش یا بادامک) تحویل شود.

 13. در صورتی‌که کالای خسارتی به انبار مرجوعی ارسال نشود، فاکتور ارسالی شما بررسی نمی‌شود.
 14. برای کالاهای نواقص و مفقودی نیازی به تکمیل فرم خسارتی نیست و مبلغ کالاهای نواقص و مفقودی در صورت‌حساب شما پرداخت خواهد شد.